Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Advent přináší kouzlo Vánoc

Co si představíte, když se řekne advent? Napadne vás nostalgie, ucítíte nějakou charakteristickou vůni anebo se zděsíte, že už jsou za dveřmi Vánoce a vy zas budete nestíhat?

Dějiny adventních oslav

Je obtížné přesně definovat, jak dlouho již lidé udržují adventní zvyklosti. První oficiální zmínky o adventu pochází ze 4. století našeho letopočtu, kde ve Španělsku v tomto období drželi velice přísný půst. Oficiálním křesťanským svátkem se advent stal až v 6. století, kdy dorazil až do Říma, kde jej papež Řehoř Veliký přijal a ustanovil jeho délku na 4 týdny.

Znáte význam adventu?

Z křesťanského hlediska je advent (řecky Epinafea) symbolem očekávání příchodu Boha – našeho krále, tedy Narození Páně. Oslavy adventu jsou přitom pohyblivé. Je to proto, že advent začíná v neděli a příchod Ježíše na svět bylo přiřknuto 25.12., výpočet 4 předchozích neděl každý rok vyjde na jiné datum. Vždy však v rozmezí od 27.11. – 3.12. Označení adventních neděl na železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou nemá nic společného ani s náboženstvím, ani s tradicemi, jedná se o ryze komerční záležitost.

Dříve advent nepředstavoval to, co dnes. Toto období bylo ryze postní. Lidé se v těchto týdnech zklidňovali a snažili se upravit svůj styl života, přizpůsobovali se dlouhým nocím, nejedli maso a připravovali se na vánoce. Tradice a zvyky vznikaly teprve až časem. Dnes je advent charakteristickým symbolem křesťanských Vánoc.

V průběhu celého adventu jsou kostely naprosto bez výzdob. Kostel se nazdobí pouze v rámci oslav Gaudete, která probíhá třetí adventní neděli. Tato neděle je dnem oslav, radosti a štěstí. Lidé se radují z brzkého narození Ježíše Krista. Pouze v tento den bývá kostel bohatě vyzdoben květinami a vše je růžové. Proč růžová? Růžová je totiž symbolem radosti.

Symboly adventu

Advent má celou řadu symbolů, mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří adventní věnec, svíce, roráty a kalendář. Roráty jsou české adventní písně vytvořené podle prorockých biblických textů, které připomínají příchod spásy. Roráty se obvykle zpívají v rámci adventních jitřních mší.

Adventní kalendář

Vůbec první adventní kalendář vyrobil Gerhard Lang, majitel tiskárny, který na počátku 20. století nechal vytisknout na vlastní náklady. Tento adventní kalendář měl podobu vystřihovánky, která se skládala ze dvou částí. V jedné části bylo 24 okének, za nimiž se skrývaly krátké básničky, a ta druhá část byla složená z vystřihovacích obrázků. Kouzlo adventního kalendáře spočívalo v tom, že si děti otevřely básničku a hledaly k němu vhodný obrázek. Jestli skládaly své obrázky správně, na Štědrý den se jim pak vyjevil krásný velký obrázek.

Bohužel obliba tohoto kalendáře nebyla příliš veliká a propagaci pomohla až podpora církve a ministerstva. Po druhé světové válce se tento adventní kalendář dostal spolu s vojáky i do jiných zemí. USA mu pak vdechlo podobu, jakou známe dnes (se sladkostmi).


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář