Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Betlém jako tradiční symbol Vánoc

Přeneste se v čase do období Vánoc. Cítíte vůni čerstvě upečených rohlíčků a purpury? Vykouzlil na vaší tváři úsměv krásně ozdobený stromeček? A jaká překvapení vás čekají pod jeho spodními větvemi?

V první řadě nás všechny napadne hora lesklého balicího papíru ukrývající nejedno překvapení. Kromě dárečků se zde však může objevit ještě něco dalšího – daleko tradičnějšího. Na mysli nemáme nic jiného, než pro mnohé možná neznámé betlémy s jesličkami.

Pojďme společně poodhalit roušku tajemství skrývající původ betlémů, jejich přesun na české území i význam a tradice, které se k betlémům vážou. Nezapomeneme ani na zajímavosti a rekordy s betlémskou tématikou.

Není betlém jako Betlém

Slyšíte o pojmu betlém poprvé?  Možná jste slyšeli o jesličkách. Většina zdrojů uvádí totožný význam těchto dvou slov. Pokud si přeci jen betlém nebo jesličky nedokážete spojit s ničím konkrétním, pojďme si společně osvětlit, o co se vlastně jedná.

Mnohdy je betlém označován za umělecké dílo znázorňující Svatou rodinu společně s pastýři, zvířaty, třemi králi a mnohdy také andělem provolávajícím oslavné písně.  Jesličky jsou naopak hospodářským zařízením sloužícím k ukládání sena nebo slámy ve chlévě. A právě v jesličkách se měl narodit malý Ježíšek – syn panny Marie a svatého Josefa. Celý biblický výjev je potom nazýván betlémem.

Nutno zmínit, že betlém však není pouze umělecké dílo znázorňující příchod Ježíše Krista na svět, Betlém je také městem nacházejícím se v centrální části Západního břehu Jordánu. Ve městě žije přibližně 30 000 obyvatel. Betlém je významným turistickým a kulturním centrem s dlouhou historií. Dle Bible (Nový zákon) se právě zde narodil Ježíš Nazaretský. Tóra pro změnu označuje město za místo korunovace Davida – krále Izraele.

Zrod betlémů v českých krajinách

Vraťme se ale nyní zpět k českým tradicím. První zmínka o betlému na českém území přichází již v roce 1560. Tehdy sestavili první betlém jezuité ve svém kostele Sv. Klimenta u Karlova mostu. Žádné historické prameny, které by však dokládaly jeho podobu, prozatím neexistují.

Lze však předpokládat, že se jednalo o klasické vyobrazení Ježíše narozeného ve chlévě, zvířat, pastýřů i tradičních tří králů, kteří přinášejí honosné dary. Postupně se začaly betlémy šířit do dalších kostelů a klášterů.

Do vesnic pronikly první betlémy kolem 18. století v období osvícenství. Jesličky měly připomínat onu radostnou událost. Mnoho rodin se však s Kristem narozeným ve chlévě ztotožnila. Výjev totiž odrážel lidskou chudobu, strach s budoucnosti, ale i naději a lásku k bližním.

Betlémské figurky a materiály pro výrobu betlémů

Lidé začali postupně betlémy rozšiřovat o další figurky. Kromě základních postav – Ježíška, panny Marie, svatého Josefa, pastýřů, tří králů, anděla, skotu a dobytka si lidé do biblického výjevu přidávali osoby ze svého blízkého okolí.

Materiály pro výrobu betlémů byly velmi rozmanité – dřevo, papír, keramika, krajka i perník. V dnešní době se můžeme setkat se specifičtějšími materiály – například na Ostravsku existuje betlém vyrobený z uhlí, v Bogotě je k nalezení 20 metrový betlém z písku a překvapit by vás mohl také betlém vyrobený z kukuřičného šustí.

Zajímavosti a rekordy ze světa betlémů

  • Největším dřevěným betlémem na světě je ručně vyřezávaný betlém v životní velikosti pana Jiřího Halouzka. Betlému dominuje úctyhodných 143 soch a jeho výroba trvala celých 10 let.
  • Největší mechanický lidový betlém na světě se nachází také v české kotlině. Krýzovy jesličky jsou zapsány v Guinessově knize rekordů již od roku 1998. Betlém je vystavěn na ploše čítající více, než 60 m2 a stojí zde celkem 1400 figurek.
  • Naopak nejmenší betlém, který se vleze na hlavičku špendlíku, vytvořil italský umělec Aldo Caliro. Betlém je ručně malovaný a to jediným chloupkem sobola.

   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář