Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Čtyři svíce na adventním věnci

Adventní věnec tvoří důležitou součást Vánoc již od 19. století. Více o historii adventního věnce si přečtete v článku: K Vánocům adventní věnec prostě patří. Původně se na adventní věnec dávalo 24 svící. Postupně se však počet snížil na dnešní čtyři svíce.

Tři fialové a jedna růžová

Čtyři svíce, které však mnoho znamenají. Jsou to symboly jednotlivých týdnů a podle liturgie by měly být svíce fialové barvy, tedy kromě jedné, která by měla být růžová. Růžová svíce na adventním věnci představuje třetí adventní neděli, kdy se i kostel zdobí květinami. Je to z důvodu oslav tzv. Gaudete, tedy těšení se z narození Ježíše. V tento den se vedou speciální mše a na adventním věnci se proto symbolicky zapaluje růžová svíčka.

Na moderních adventních věncích se ovšem aplikují svíce v různých barvách. Aranžmá se řídí podle módních trendů a také podle toho, co mají lidé nejraději. Nejčastěji to bývají červené, a pak i bílé svíce.

Symbolika adventního věnce

Věnec je všeobecně spájen s něčím mocným, vítězným a oslavným. O Vánocích představuje život, výhru Slunce nad temnem a zrození Ježíška. Čtyři svíčky na věnci nejsou pouze symboly jednotlivých týdnů, ale představují i jisté vlastnosti. První svíce by nám měla přinášet mír, druhá víru, třetí lásku a při zapalování té poslední bychom měli cítit naději na novou lepší budoucnost.  I tato symbolika má co dočinění s křesťanstvím.

Jak by měl adventní věnec vypadat

Kromě toho, že by měl mít čtyři svíce, měl by být rozhodně kulatý. Nové trendy sice přichází s různými štolami a podkovami, ale pouze věnec má tu správnou vánoční symboliku, která má podle tradic, chránit příbytek před zlými vlivy. Na věnec by měly být použity přírodní materiály. Barvy se v současnosti stejně jako styl výzdoby mění podle aktuálních trendů.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář