Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Dodržujete tyto 4 vánoční zvyky?

Vánoční zvyky a tradice udržuje i v dnešní době řada zemí na celém světě. Jiný kraj, jiný mrav, ale také jiné vánoční zvyky. Rozdíly však zaznamenáte také v jednotlivých rodinách. Vaši prarodiče mohli upřednostňovat úplně odlišné tradice než vaši rodiče a nyní vy. Zvyky se mohou i dědit z generace na generaci. V současné době záleží na každém, co upřednostní a čím si zpestří vánoční dny.

Stále platí, že jaké Vánoce si uděláte, takové je budete mít. Vánočních zvyků se dochovalo mnoho, ale ne všechny se o vánočních svátcích dodržují, protože by se ani jejich nabídka nemohla zcela vyčerpat. Mnohé nesou své poselství a zprávy o budoucnosti, ale ne všemu se dá věřit. Patří mezi vaše každoroční rituály lití olova, rozkrajování jablek, pouštění lodiček nebo zavěšování jmelí?

Rozkrajování jablek

Na Štědrý večer dostane každý jablko. Během večeře se budou jablka rozkrajovat. Pokud se objeví hvězdička, celý rok budete prožívat ve zdraví. V případě, že se objeví křížek, nečekejte nic dobrého.

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček po vodě probíhá pomocí skořápek od vlašských ořechů, na které připevníte svíčku. Každý by si měl svou lodičku zhotovit zcela sám. Jakmile spustíte lodičku na vodu a zapálíte svíčku, můžete vyslovit jasnou otázku. Chování lodičky symbolizuje různou budoucnost. Doplula lodička sama k druhému břehu? Těšte se, že obdržíte to, po čem toužíte. Všechno zůstane v následujícím roce beze změn, když zůstane lodička u břehu. Když se hned potopí, stane se zlepšení vaší situace nereálné. Lodička značí lásku a přátelství, když se během plavby dotýká jiné lodičky. Neupřímnost a komplikace v citových vztazích přináší lodička se zhasnutou svíčkou. Přátelství, toleranci a vzájemnou úctu slibuje lodička, která vytvoří kruh s ostatními lodičkami. Ochranu a pomoc bude potřebovat vlastník lodičky, která se ocitne uprostřed ostatních. A pozor na lodičky mimo kruh – jejich majitelé budou v následujícím roce opouštět rodinu.

Jmelí na Vánoce

Podle dávných zvyků má jmelí nosit štěstí. O štěstí se postará jenom jedincům, kteří byli jmelím obdarováni. Kytice z jmelí se zavěšuje nad dveře a má také ochraňovat proti čarodějnicím, ohni a bleskům. Jmelí seženete v přírodní zelené, ale také postříbřené nebo pozlacené. Vyplatí se ho darovat, protože jen tak zvýšíte pravděpodobnost, že ho na oplátku daruje někdo i vám.

Lití olova

Chcete vědět, jak se vám bude v následujícím roce dařit? Na tuto otázku si lze odpovědět s pomocí tradičního lití olova. Olůvka si pořídíte v rybářských potřebách. Nejprve je roztavíte v nádobce z kovu – s dřevěnou rukojetí. Roztavení probíhá nad plamenem svíčky. Po roztavení kov opatrně nalijete do nádoby se studenou vodou. Přibližně po pěti minutách dojde ke ztuhnutí. Olůvko můžete vyndat a hádat svou věštbu. Ovál značí sňatek z lásky, dva porušené kruhy svatbu, rovné čáry klidný život, stromy dlouhou životní cestu, trojúhelníky štěstí v podnikání  a tak dále.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář