Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Dýňový kompot jako od maminky

Vzpomeňte si na své mládí a Vánoce, které jste v dětství prožili. Naše generace neznala hromady nejrůznějších dárků pod stromečkem ověšeným nejrůznějšími girlandami, světýlky a umělohmotnými baňkami. Také vánoční tabule v dobách dřívějších, se od té současné značně lišila.

Ve většině případů zde převažovalo ovoce, zelenina, suché plody a perníčky. A zelenina – konkrétně dýně – bude základním artiklem, kolem kterého se bude točit celý tento článek. Dýni lze připravit jak na slaný, tak sladký způsob a využití najde v každé kuchyni.

Pokud chcete svou vánoční tabuli letos zajímavým způsobem ozvláštnit, připravte si dýňový kompot – chutnou a zdravou pochoutku, která nahradí méně zdravé čokoládové figurky a cukroví.

Jak na přípravu kompotu?

Dýňový kompot může obsahovat nejrůznější druhy ovoce i sladké zeleniny. Hlavní přísadou by však měla být na kostičky nakrájená dýně (Hokkaido, ale použít můžete také jiné jedlé odrůdy), kterou ponoříme do hrnce s půl litrem vody, 35 dkg cukru krystalu, na kolečka nakrájeným citronem a řebíčkem.

Přidat můžeme také kousek skořice, badyán nebo muškátový oříšek. Dýni necháme povařit do změknutí. Takto připravený kompot odstavíme z plamene a necháme dostatečně vychladit. Ozdobíme kolečky citronu nebo pomeranče, případně poklademe badyánem, skořicí nebo řebíčkem.

Multivitaminový dýňový kompot

Výroba kompotu je čistě ve vaší režii. Pokud na ovoce nedáte dopustit, přidejte do dýňové směsi broskve, jahody, mandarinky nebo ananas z plechovky. Jednotlivé nálevy mezi sebou promíchejte a zalejte jimi vzniklý kompot.

Sladký dýňový kompot lze pojídat jen tak, ale výbornou přílohou je třeba k pečenému kuřeti, krůtě nebo vepřové panence. Jestliže chcete ještě více experimentovat, udělejte si dýňové bowle se sektem nebo kvalitním polosuchým bílým vínem. Pozor, tato alkoholová varianta je pro děti nevhodná.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář