Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Historie Betlémů

Podle legendy vůbec první Betlém postavil v italské Umbrii roce 1223 František z Assisi. Ten, jakožto pastor ztvárnil jesličky s Ježíškem, oslíkem a volem. Malý Ježíšek se objevil až v průběhu mše. Jenomže tento příběh o jesličkách v jeskyni Greccio není bohužel nikterak doložen. Tak odkud se zde vzala tato tradice?

O tom, že byl Ježíšek v jesličkách, se píše v evangeliu Lukáše a Matouše. Skutečnou vánoční tradicí se jesličky staly až v 16. století. Kdy se betlémy začaly tradičně stavět v kostelech, cechovních a řemeslných domech a maloobchodech.  Stavěly se v životní velikosti, figury byly krásně vymalované a oblečené do nádherného roucha.

V polovině 18. století se betlémy přestěhovaly do běžných domácností, kde rychle vzrůstaly na oblibě. Bohužel Josef II. si myslel, že je to nedůstojné, a proto je v roce 1784 zakázal. Jenže lidé si jesličky již natolik zamilovali, že to Josef II. po čase vzdal.

Betlémy v Česku

Obliba jesliček byla vysoká, ale nejraději je měli nejchudší rodiny na horách a v podhůří. V Čechách byla takovou typickou oblastí – východ Čech a okolí Liberce, Chrastava a třeba také Frýdlantsko.

Původně lidé ve svých domech stavěli velké jesle, ale s postupem času se betlémy zmenšovaly a vyráběly se z různých materiálů.  K výrobě se užíval vosk, kosti, dřevo, látka, kukuřičné šustí, těsto, papír a další obvyklé materiály z daného regionu.

Muzeum betlémů

V České republice se můžete pokochat krásou betlémů tradičně v období Vánoce na celé řadě míst. Jistou tradici však pro nás představuje Třebechovické muzeum, kde máte možnost shlédnout i ten největší mechanický betlém v republice. Bohužel z důvodu rozšíření je muzeum až do roku 2013 uzavřeno. V Česku však máte možnost najít zajímavé betlémy i jinde. Například nejmenší betlém vložený do lískového oříšku naleznete v Muzeu kuriozit v Pelhřimově. Další zajímavé výstavy betlémů naleznete v článku: Kam vyrazit nejen s dětmi na betlémy.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

One Response to “Historie Betlémů”

  • […] Pro všechny, kteří mají rádi Vánoce a rádi by svým dětem ukázali české tradice, mohou každý rok v České republice navštívit celou řadu rozličných výstav betlémů. Kouzelnevanoce.cz se porozhlédlo za vás a přináší vám tipy, kam byste se v letošním roce mohli zajet podívat. Tato místa pořádají výstavy betlémů pravidelně. Více o betlémech se dozvíte v článku: Historie Betlémů. […]

Napsat komentář