Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jak dlouho slavíme Vánoce

Mohlo by se zdát, že najít odpověď bude snadné a že Vánoce souvisí přeci s narozením Ježíše Krista, jenomže historie není tak jednoduchá. Oslavy v tomto období se totiž slavily již dávno před naším letopočtem.  Potvrzují to ostatně literární důkazy z této doby například od starověkých Řeků a slavili je i Keltové.


Jak dlouho Vánoce slavíme, se už nejspíše nedozvíme. Jisté je, že se v současnosti slaví nejvíce v Evropě, Americe, Africe, Austrálii a částečně i Asii. Tradice oslav vánoc souvisí velice úzce s prosincovým Slunovratem, kdy nastává tzv. doba temna. Podzim skončil, na stolec usedá zima – Morena a nastává to nejtěžší období v roce. Samotný den je symbolicky velmi pochmurný, protože je i nejkratším v celém roce. Již v dávné historii si lidé moc dobře uvědomovali, že zima je nelehká a že jara se nemusí hned každý dočkat. Také museli se svými zásobami rozumně hospodařit tak, aby vydrželi do konce zimy. Proti chmurným myšlenkám, kvůli zabavení dětí, z praktických důvodů a ve víře k Matce přírodě, vznikly zvyky, které přetrvávají dodnes.

Vánoce a Ježíšek

Ježíšek je vlastně dobrým PR, tedy Public Relation, tehdejších Křesťanů.  Fakt, že se Ježíš narodil zrovna 24.12, je totiž stále pouze nepodložená. K této dedukci tehdy došli pomoci různých celkem komplikovaných výpočtů. Poslední průzkumy se však přiklání k tomu, že se Ježíš Nazaretský (Ježíš Kristus) mohl doopravdy v tomto období narodit.

Ať už tomu je jakkoliv, okolo roku 354 našeho letopočtu bylo slavení vánoc oficiálně uznáno papežem Liberiusem a prohlášeny za křesťanský svátek. Dnem Vánoc se tak oficiálně stalo datum 25. 12., který se dodnes uznává ve většině států světa.Podle Juliánského kalendáře doba vánoční (jejich 25. 12.) ale vychází až na 7. 1. (den podle našeho – Gregoriánského kalendáře). V Česku se Vánoce slaví již v předvečer 25. 12., tedy 24. 12. jako oslava zrození Adama a Evy prvních lidí, které stvořil Bůh. Všeobecně křesťanským svátkem se Vánoce staly v průběhu 7. století. Vlivem křesťanství pak vzniklo mnoho dalších tradic a zvyků, které se s těmi dřívějšími nakonec propojily.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

One Response to “Jak dlouho slavíme Vánoce”

Napsat komentář