Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jak probíhají Vánoce u nás od rána až do večera

Vánoce. Jen co se jméno těch zimních svátků vysloví, na člověka padne povznešená nálada. Najednou v sobě cítíme víc dobra než jindy, nechceme se s nikým dostat do sporu, chceme si svátky se svými blízkými užít, jak nejvíc je to možné. A jak si vlastně tradičně užíváme Vánoce?

Štědrý den od snídaně až po dárečky

Svátky klidu a odpočinku si obvykle užívají rodiny pospolu. Po klidném spánku posnídají, na co mají chuť, z obvykle bohatého výběru dobrot, mezi nimiž nemůže chybět tradiční vánoční cukroví.

     Vánoce jsou spojeny s pohádkami. Snad právě proto, že už samotný vánoční čas je tak trochu kouzelný a pohádky se kouzly jen hemží. Společnost nám obvykle dělá nestárnoucí klasika – Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Tři oříšky pro Popelku, Byl jednou jeden král nebo Mrazík, ale spousta dalších. Rádi tedy po snídani ulehneme zabalení do teplé deky na gauč a sledujeme pohádky, jiní, kteří tuto posvátnou událost nechávají až na Štědrý den, zdobí tradiční symbol Vánoc – stromeček.

     K obědu na Štědrý den míváme to, na čem se s blízkými shodneme, že nám všem chutná. Od tradice dětského půstu a vidění „zlatého prasátka“ se pomalu upouští. Vždyť kdo by mezi spoustou vánočních dobrot chtěl zůstat jen o vodě až do večeře? Proto je v některých rodinách k obědu maso, v jiných třeba hustá zelná polévka nebo další chutná jídla.

     Po obědě je ten nejlepší čas na štědrodenní procházku do města nebo do přírody. Už před Vánocemi obvykle napadne sníh a krajina je tak krásně bílá a k procházkám přímo vábí. Její blahodárný vliv pocítíte zanedlouho – o Vánocích se konzumuje spousta jídla a procházka je skvělým způsobem vytrávení před další porcí cukroví a pohádek a před večeří.

cukroví

Večeře má na rozdíl od oběda svá pravidla a pojí se k ní některé vánoční zvyky. Menu se obvykle skládá z aperitivu pro dospělé, z rybí polévky nebo vývaru s játrovými knedlíčky. Po polévce přichází na řadu hlavní chod – tím je obvykle ryba, kuřecí či vepřový řízek nebo vinná klobása. Jako přílohu servírujeme bramborový salát. Pokud nás po večeři ještě honí mlsná, můžeme ji zahnat několika kousky cukroví. Dospělí si někdy dopřejí i digestiv.

     Od večeře by se nemělo vstávat, někdy vstává jeden člen rodiny, který všechny obsluhuje. Pod připravené talíře dáváme šupiny z kapra, to abychom měli v příštím roce dostatek peněz. Zároveň bychom také měli prostřít sudý počet míst. Pokud je nás lichý počet, říká se, že je místo připravené pro někoho potřebného, kdo je sám, třeba nemá ani kam jít a možná u nás zazvoní. My bychom ho v tento čas měli s radostí pohostit.

     Po večeři je ten pravý čas na vánoční zvyky – pouštění skořápek se svíčkami po vodě nebo házení střevícem. Potom už ozve ten dlouho očekáváný zvoneček, kterým z vedlejšího pokoje zvoní Ježíšek, když už jsou dárky připraveny pod stromečkem. Ježíšek zmizí, než všichni, a především děti, ke stromečku dojou…

     Krásným zvykem je před rozdáváním dárků zpívání vánočních koled u stromečku, to ovšem záleží na trpělivosti dětí…

     Když jsou všechny dárečky rozdány, můžeme využít toho, že jsme se sešli a popovídat si, můžeme se vypravit i na půlnoční mši, která se koná snad v každé obci v kostele, nebo alespoň v té nejbližší. Po ní je čas jít spát.

Svátky vánoční – svátky pro širší příbuzenstvo a přátele

Po Štědrém dni přichází také první a druhý svátek vánoční, během nichž si můžeme připomenout narození Ježíše Krista. To si, alespoň díky betlému, připomínají i nevěřící, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Evropa je totiž součástí křesťanské kultury. Proto bychom měli vědět alespoň to, proč se Vánoce slaví. To, co si z Vánoc odnese každý jednotlivec, záleží pouze na něm.

     Vánoční svátky jsou skvělou příležitostí setkat se s širší rodinou, se vzdálenějšími příbuznými i s přáteli. Ty můžeme pohostit svým cukrovím a ostatními lahůdkami, oni nám zase na oplátku přinesou na ochutnání ty své.

Vánoční jídelníček aneb Co na stole nesmí chybět

Vánoce jsou svátky hojnosti, a my už máme zažito, co by na štědrodenní tabuli nemělo chybět. Jde nejen o cukroví, ale také o vánočku, štolu, kubu, rybu, řízky, bramborový salát a mnohé další pochutiny, které máme s Vánocemi tradičně spojeny.

V poslední době se obchodníci snaží z Vánoc udělat komerční svátek, aby z nich co nejvíce profitovali. Vánoce však můžeme pojmout i po staru a zařídit si je ve skromnějším duchu, nadělit blízkým drobnosti a o to víc si užít jejich společnost. Prožijte Vánoce tak, jak chcete a jak je vám to příjemné. Hlavně si tento kouzelný čas krásně a v poklidu vychutnejte!

Zdroje obrázků: http://goo.gl/yz3pu5 a http://goo.gl/DzVqc7


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář