Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jak si jednoduše vyrobit vlastní betlém? Návod uvnitř článku!

Betlém je symbolikou vánočních svátků. V domácnostech českých rodin má své nezastupitelné místo již po mnoho dlouhých let. Jeho symbolika nám připomíná tradiční pojetí Vánoc, které rozhodně nemá nic společného s prázdnými peněženkami, prohýbajícími se stoly a bankovními úvěry, které splácíme ještě během roku následujícího. Vánoce mají být především o klidu a pohodě, vzájemné pokoře, stejně jako o setkávání se s rodinou nebo nejbližšími přáteli. A betlém je bezpochyby symbolem, který po staletí připomíná, silný biblický příběh, který ovlivnil smýšlení lidstva i historii jeho vývoje. Jak na jeho výrobu, vám prozradíme na následujících řádcích.

 

Není betlém, jako betlém

Hotový betlém si pochopitelně můžete zakoupit v nejrůznějších obchodních řetězcích, jednotlivé papírové postavičky pak v papírnictví nebo v uměleckých potřebách. Ovšem takový po domácku vyrobený betlém přeci jen udělá větší radost, než betlém, který vyrobil někdo jiný. Materiály pro výrobu betlému mohou být různé – od papíru, přes perníkové těsto, modurit, dřevo, až po sklo nebo drahé kovy. Poslední zmíněné materiálové vyvedení betlému však přenechme spíše odborníkům a společně se zaměřme spíše na výrobu betlému z materiálů, které máte dennodenně k dispozici.

Co všechno nesmí v betlému chybět?

Pokud se rozhodnete pro výrobu betlému svépomocí, pak je dobré zjistit si, jaké postavičky jsou jeho součástí. Zpravidla si každý z nás vzpomene na ježíška v jesličkách, panu Marii a svatého Josefa, stejně jako na anděla provolávajícího slávu, pastýře a tři krále. Ze zvířat by zde neměl chybět velbloud, oslík, volek, ale i ovečky. Součástí betlému by mělo být také odpovídající pozadí – nejčastěji se volí pozadí stodoly nebo jeskyně a betlémská hvězda, která upozorňovala na radostnou novinu.

Jak na samotnou výrobu betlému?

Výroba se vždy odvíjí od materiálu, který zvolíte. Papírové betlémy jsou pro výrobu nejjednodušší, u těch perníkových budete muset pohledat nějaký kvalitní recept na dobré perníkové těsto. Rozhodnete-li se betlém vyrábět ze dřeva nebo jiného opracovatelného materiálu, bude to vyžadovat notnou dávku zručnosti a kreativity, stejně jako odpovídající nástroje. I přesto, že vám výroba tradičního betlému zabere dost času, výsledek připomínající silný příběh spojený s dějinami lidského rodu bude stát určitě za to!


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář