Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jak si vybrat ten správný živý vánoční stromeček

Pokud má vánoční stromeček vydržet, měl by být v prvé řadě v pořádku při koupení. Víte však jak správně vybírat vánoční stromeček? V České republice jsou vánoční stromky pěstovány na speciálních plantážích.

Na některých místech existují speciální školky, kde je provádí průřezy přerostlých stromků, či těch, které rostou příliš blízko u sebe.

 Jak vybírat?

Ideální by bylo vybrat si stromek přímo ve školce, takových míst, kde je toto možné je však v České republice jen pár. Nejspíše vám proto nezbyde nic jiného, než si svůj vánoční stromeček vybrat z již uříznutých kousků.

Kde kupovat vánoční stromeček?

Ideální místo pro nákup jsou venkovní prodeje, to proto, že stromky v teplu trpí, a pak i brzy opadají. Nakupujte tedy vánoční stromečky vždy z venkovního prodeje. Vybrat si můžete klidně u nákupních center, kde se obvykle prodavači stromků nejvíce uchylují. Vybrat si také můžete i v nějakém zahradním centru, s nímž máte dobrou zkušenost.

Jak by takový vánoční stromeček měl vypadat?

Zdravý vánoční stromeček vypadá vždy svěží a jehličky má sytě zelené. Nikdy nekupujte stromek, jehož jehličky mění barvu anebo již opadávají. Dobrou volbou není ani stromeček, který již má někde seschlé jehličky. Zdravý vánoční stromeček příliš neroní pryskyřici a jeho větve volně splývají do prostoru. Všímejte si, zda nemá polámané, či odlámané větve.

Nekupujte stromek již zabalený, ale spíše si vybírejte z nezabalených. Pokud již je zabalený, poproste prodávajícího, aby vám stromeček rozbalil, abyste si jej mohli důkladně prohlédnout. Teprve až po výběru chtějte stromek svázat. Dříve se vázal provazem, dnes jsou však již speciální sítě, které stromeček ochrání před polámáním. Takto svázaný stromeček se také i lépe transportuje.

 Co by mohlo ovlivnit váš výběr?

Výběr vánočního stromečku se odvíjí i od toho, jaký stromeček byste rádi. Smrček má nejhustší korunu, ale zase toho tolik nevydrží, jedle je nejdražší a borovice je zlatá střed, který má sice řidší větve, ale zase pro změnu vydrží. Do domů se nejčastěji kupují vánoční stromečky velké mezi 1,5 – 2 metry. Při výběru se dívejte i na to, jak stromeček vypadá. Lépe se zdobí vánoční stromeček se souměrnými tvary. Všímejte si i větví, měly by být pružné.

Co byste měli udělat po koupi vánočního stromečku?

Po zakoupení vánočního stromečku si stromeček nechte zabalit a odneste jej domů. Doma by však neměl být hned ve vytápěných prostorech, ale měl by projít určitou aklimatizací. Vánoční stromeček proto kupujte nejlépe několik dní před Vánocemi a dejte stromeček za okno, na zahradu, či balkon. Dalším stupněm by měly být nevytápěné prostory v domě a až pak interiér bytu. Nutno říct, že i potom však je nutné vytápění pokoje celkem významně omezit. Stromeček je vhodné zvlhčovat. Při nákupu vánočního stromečku se informujte u prodejce, co máte udělat, aby vám vánoční stromeček vydržel v pěkném stavu, co nejdéle.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář