Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jak slaví Vánoce lidé bez domova a sociálně slabší

homelessZkoušeli jste si už někdy představit, jaké to asi je, když člověk nemá kam se schovat před deštěm, sněhem nebo mrazem, protože domov pro něj zkrátka neexistuje? Uvědomujete si někdy, že jsou lidé, kteří touží po tom, co je pro nás ostatní naprosto automatické – teplo, sucho, život usnadňující elektronika jako lednice nebo vysavač? Právě blížící se Vánoce nás k takovému zamyšlení mohou přimět. A také nás povzbudit k pomoci lidem, kteří možná jen nemají tolik štěstí jako my.

Místo pohádek všední starosti

Zatímco většina z nás se u příležitosti vánočních svátků na několik dní zastaví a starosti všedního života vypustí z hlavy, užívá si volna s blízkými a dopřeje si celou plejádu dobrot, lidé bez domova se starají o všední záležitosti – jak se zahřejí, kde budou spát nebo jestli seženou něco k jídlu.

     Samozřejmě že mohou jako obvykle využít nabídky nocleháren, aby strávili noc v suchu a teple, nebo se mohou dobře najíst v charitě či podobném zařízení. Když se jich zeptáte na Vánoce, možná nostalgicky zavzpomínají na své dětství a chvíle u stromečku, ale jinak spíš mávnou rukou – pro ně Vánoce takřka ztrácejí svůj význam, když nemají stromeček, nemají kde upéct cukroví a nemají svátky dost možná s kým strávit. U vánočního oběda nebo večeře či v noclehárně se však mohou potkat s více lidmi a s nimi svátky prožít, i když zdaleka ne tak vesele a labužnicky.

Sociálně slabí slaví Vánoce skromněji

Cejch chudoby neznamená, že by takoví lidé neměli a nechtěli slavit Vánoce. Snad v každé rodině se během adventu objeví alespoň nějaká, byť třeba velmi skromná výzdoba. Vánoce také nemusí znamenat spoustu jídla a drahé dárky. Sociálně slabší lidé mohou mít mnohem větší radost z dárku, který jim báječně poslouží, i kdyby to měly být pletené ponožky od babičky, a jakékoli svátečnější jídlo, než je pro ně obvyklé – třeba plátek masa s bramborovou kaší. Možná si tito lidé dokážou více vychutnat společnost svých blízkých právě díky tak skromně prožitým svátkům.

     Pravděpodobně každá rodina má i televizi, i když nemusí být zrovna tím posledním výstřelkem techniky. Televizní stanice nabízejí během celých svátků krásné tradiční pohádky a filmy, u kterých si lze navodit nádhernou sváteční atmosféru.

Oběma skupinám můžeme pomáhat

Ne že by sbírky fungovaly jen před Vánocemi, ale právě v období adventu býváme obecně vlídnější a všímavější vůči potřebám ostatních. Aby měli i lidé bez domova a sociálně slabší krásnější vánoční svátky, konají se nejrůznější sbírky pořádané celorepublikově i v rámci jednotlivých obcí či regionů.

Zabalme dárky i jim

Zamysleme se před Vánocemi nad tím, zda potřebujeme všechno, co doma máme. Budeme ještě nosit ten kabát, který jsme si na sebe už dva roky nevzali? A co ty kalhoty, které jsme si koupili, ale nikdy jsme do nich nezhubli? Využijme advent k úklidu, který prospěje nám i potřebným.

     Jestliže z nějakého důvodu nemůžete vyřazené věci věnovat charitě a chcete je pouhopouze vyhodit do popelnice, zabalte je do igelitu tak pečlivě, jako dárky pro své milované do balicího papíru. Někomu mohou čisté a nepoškozené věci udělat radost, jakou byste ani nečekali. A víte, jak moc potěší osoby bez domova váš zcela výjimečný finanční příspěvek, i kdyby se mělo jednat o desetikorunu? Vložte jim ji do dlaně, do kloboučku či kelímku a mějte ze sebe dobrý pocit – pocit, že jste někomu pomohli. Krásné Vánoce si zasloužíme všichni!

Zdroj obrázku: http://goo.gl/DXRXSp


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář