Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jaké Betlémy můžete obdivovat v roce 2015? Máme pro vás tipy na výlety po celé republice!

Jaké Betlémy můžete obdivovat v roce 2015? Máme pro vás tipy na výlety po celé republice!Jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc je jistojistě Betlém. Betlémů existuje celá spousta – od těch papírových, před vyřezávané, až po živé nebo Betlémy z netradičních materiálů. Samotné Betlémy jsou součástí křesťanské vánoční tradice, do svých příbytků si je ovšem pořizují i lidé jiného vyznání či ateisté. Betlém se jednoduše stal symbolem tradičních českých Vánoc, o čemž svědčí také neutichající zájem o výstavy Betlémů po celé České republice. My vám přinášíme hned několik tipů na výstavy Betlémů nejen v Praze.

 

Výstava betlémů na Slezskoostravském hradě v Ostravě

5. prosince v deset hodin dopoledne můžete navštívit jednu z prvních výstav Betlémů v České republice. Konkrétně se bude jednat o výstavu na Slezskoostravském hradě, který naleznete nedaleko centra samotné Ostravy. Tradiční výstava se koná již po 15. A opět slibuje bohatý program i opravdové rarity. K vidění budou betlémy vyrobené z nejrůznějších materiálů – ze dřeva, perníků, šustí, keramiky, krajky i skla. Vidět můžete sbírku betlémů z Třebechovického muzea betlémů, či polovinu ze sbírky betlémů z muzea Jindřichohradecka. Hradní nádvoří pak bude patřit ručně vyřezávaným dekoracím a ozdobám, které přispějí ke všudypřítomné vánoční atmosféře.

Výstava betlémů v Rychnově nad Kněžnou

Již po 19. proběhne ve dnech 11. 12. až 27. 12. 2015 výstava různých druhů Betlémů, kterou bude hostit velký sál společenského centra města Rychnov nad Kněžnou. Těšit se můžete na Betlémy ručně vyřezávané, papírové, keramické, skleněné, paličkované, látkové, ale i plechové. Výstava bude otevřena veřejnost denně vždy od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Dne 25. a 26. prosince mimořádně jen od 14 do 18 hodin a na Štědrý den od 22 do 01 hodin. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program pro velké i malé i doprovodná výstava vánočních ozdob.

Výstava Betlémů a historických hraček v Brně

Netradiční adventní výstavu bude letos hostit letohrádek Mitrovských v Brně a to od 4. 12. 2015 až do 10. 1. 2016. Výstava bude pro veřejnost otevřena mimo pondělí od 10 do 16 hodin a nabídne řadu unikátů, ale i netradičních hraček, nad kterými se zastaví nejedno dítko, ale i dospělý.

Adventní výstava Betlémů v Klánovicích

Také Klánovice mají svou adventní výstavu. Ta proběhne 6. prosince od 14 do 18 hodin ve sportovní hale Oldřicha Hanzala v Klánovicích.Jaké Betlémy můžete obdivovat v roce 2015? Máme pro vás tipy na výlety po celé republice!

Vánoční výstava Kouzlo Vánoc v Havířově

Netradiční vánoční výstava s příznačným názvem „Kouzlo Vánoc“ bude slavnostně zahájena 2. prosince v Galerii kulturního domu Radost. Již 15. Ročník oblíbené výstavy potrvá až do 30. prosince. Výstavu můžete navštívit každý den od 10 do 18 hodin, přičemž na Štědrý den je expozice zavřená. Výstavu obohatí ručně vyráběné Betlémy havířovských výtvarníků, ale i galerie autorů vánočních dekorací a pohlednic.

Betlémy 2015: Lomnice nad Popelkou

Další výstava bude zahájena 28. listopadu 2015 a potrvá až do 6. ledna roku 2015. Navštívit ji můžete v městském muzeu a galerii v Lomnice nad Popelkou, kde pro vás budou připraveny ručně vyráběné Betlémy z tradičních i nadčasových materiálů.

Výstava Betlémů v Roztokách

Od 28. listopadu až do 3. ledna proběhne v Betlém klubu Roztoky tradiční výstava Betlémů a vánočních tradic s bohatým doprovodným programem. Výstavu můžete navštívit každý den od 10 do 18 hodin.

Půjdem spolu do muzea na Betlémy (Praha)

Národní zemědělské muzeum Praha vás srdečně zve na tematickou adventní výstavu „Půjdem spolu do muzea na Betlémy“, která proběhne ve dnech 27. 11. 2015 – 31. 1. 2016 v prostorách Národního zemědělského muzea. Betlémy pro tuto příležitost zapůjčilo Třebechovické muzeum Betlémů, Národní muzeum a zejména pak jednotliví sběratelé z celé České republiky.

Řezbářské Betlémy v Mohelnici

Od 25. listopadu 2015 až do 31. ledna 2015 pro vás bude otevřena výstava „Řezbářské Betlémy“ v Mohelnickém muzeu. Zde můžete obdivovat ručně vyráběné Betlémy amatérů z regionu, ale i uznávaných profesionálů. Součástí výstavy bude také Předvánoční řemeslný den (28. listopadu), během kterého si mohou zájemci upéct a nazdobit perníčky, vyrobit dárkovou krabičku nebo papírového andílka či vyřezat dekorativní vánoční stromeček.

Vánoční výstava v Betlémské kapliJaké Betlémy můžete obdivovat v roce 2015? Máme pro vás tipy na výlety po celé republice!

Od 28. listopadu do 3. ledna proběhne v  podzemí Betlémské kaple tradiční Vánoční výstava, na níž můžete obdivovat různé druhy zvonů (orientální, pastevecké, recepční apod.), ale také vánoční stromky a betlémy. Součástí výstavy bude řada rozmanitých dílen (krejčovská, tkalcovská, krajkářská dílna, sklářská, ševcovská, sedlářská, knihařská nebo provaznická dílna), ale i expozice výroby košíků z borovicových loubků. Kromě toho můžete obdivovat také mlýn poháněný vodou, který skutečně mele zrní nebo nejrůznější historické předměty, které naši předci kdysi běžně používali.

Máte ve svém okolí nějakou zajímavou vánoční výstavu? Seznamte nás se svým tipem v komentářích pod tímto článkem!


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář