Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Jmelí – strom, který se hanbou scvrkl

Jmelí roste nejčastěji na listnatých stromech, na kterých parazitují. Obvykle to jsou již nějak nemocné, či vyschlé stromy. Lidé jmelí přisuzovali čarovnou moc již od pradávna. Podle nich mělo jmelí moc odehnat čarodějnice a zlých duchů. Jakým způsobem se však jmelí stalo vánočním symbolem?

Legenda o jmelí

Křesťanská legenda o jmelí vypráví o tom, že kdysi bylo jmelí vzrostlým stromem. Stromem z něhož byl podle pověstí vyroben kříž, na kterém byl Ježíš Kristus ukřižován. Ten se pak hanbou seschl, scvrkl a proměnil se v rostlinu. Za odčiněné svého činu se rozhodl lidem nosit už jen štěstí…

Jmelí a Keltové

Tak takové je křesťanský výklad, proč jmelí patří mezi hlavní vánoční symboly. Pravdou však je, že jmelí uctívali již Keltové, kteří mu přisuzovali moc nosit štěstí, lásku, plodnost, odvahu a moc poutat k sobě milence. Právě od Keltů máme onen prastarý obyčej – líbání pod jmelím.

Líbání pod jmelím

Líbání pod jmelím má svá pravidla. Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí. S trháním se přestane, až na jmelí zůstane pouze jedna jediná kulička. Takové jmelí se pak musí uchovat až do dalších Vánoc.

Aby jmelí mělo svou moc a nosilo štěstí, nesmí to být ledajaké jmelí. Jmelí si nesmíte nařezat a ani sami koupit, musíte je dostat darem. Jmelí se pak zavěsí 24. prosince doprostřed místnosti anebo nad dveře.

Více o vánočních zvycích se dočtete v dalších článcích na Kouzelnevanoce.cz


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

One Response to “Jmelí – strom, který se hanbou scvrkl”

Napsat komentář