Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

K Vánocům adventní věnec prostě patří

Adventní věnec patří k hlavním symbolům Vánoc. V domácnostech se objevuje v rámci první adventní neděle a má velice hlubokou symboliku. Většina z nás si dnes bez něj vánoční svátky neumí ani představit. Víte však, jak by takový adventní věnec měl vypadat?

Vůbec poprvé se adventní věnec objevil v Hamburku, kde jej na dveře zavěsil teolog Johann Heinnrich Wichterm v roce 1837. Pod věnec pak umístil i pokladničku, do níž kolemjdoucí vhazovaly peníze pro sirotky zpívající koledy. Teolog Johann pak na věnci každý den rozsvěcel po jedné svíci, až jich nakonec bylo 24.

 Symbolika adventního věnce je hluboká

Věnec představuje vítězství. Je to symbol výhry slunce nad tmou. Věnec se dával jako projev úcty, důstojnosti, ale i radosti. Adventní věnec je hold očekávanému Ježíši. Je to jistým symbolem naděje i sloučení člověka s bohem.

Adventní věnec dnes

Adventní věnec doznal vývoje. Na dveřích dnes visí pouze vánoční vítací věnce, ty adventní se přestěhovaly do domů, kde se pokládají na stoly anebo zavěšují nad ně. Každý tradiční adventní věnec by měl mít slaměný základ, na který se pak následně připevňují větvičky z jehličnanů. Ozdoby i svíčky na věnci by měly být ve fialové barvě, která je hlavní barvou vánoc (odvozenou od kněžského roucha). Ptáte se, jak se stalo, že je dnes hlavní barvou i červená? Tradice vylučují vše, co není z přírodních materiálů. Fialová barva se však v zimě těžce hledá. Vytvořit fialovou látku nebylo také jednoduché, a proto i fialové stuhy byly velice drahé a ne pro každého dostupné. Lidi proto fialovou barvu časem nahradili barvou, která je více dostupná. Fialovou nahradila červená.

Dnes se adventního věnce dotýkají módní trendy, které se každým rokem mění.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

4 Responses to “K Vánocům adventní věnec prostě patří”

Napsat komentář