Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Kde se vzala tradice zasílání vánočních přání

Přání klidných svátků vánočních a všechno dobré do nového roku, patří k tradičním vánočním zvykům. Tento zvyk Vánoce doprovází již celou řadu století. Jenomže, koho a proč napadlo posílání vánočních pohlednic?

Vůbec první pohlednice si nechal vytisknout sir Henry Code, kterého již nebavilo rozsáhlé vypisování dopisů, a chtěl si zvyk přání všeho dobrého trochu usnadnit. Přesto chtěl být stylový. A tak jej napadlo, že by si mohl nechat natisknout na papír nějaký zajímavý vánoční motiv, který by pak doplnil jednoduchým textem a rozesílal jej dál v obálce. Oslovil tehdy Johna Caiicota Hersleye, aby mu vymyslel nějaký zajímavý vánoční obrázek, a pak si nechal vytisknout nejprve jen tisíc pohlednic. Henry Code nakonec těchto pohlednic rozeslal pouze 400, ty ostatní s velkým úspěchem prodal. Psal se rok 1843 a tím to počinem se oba muži zapsali již na věky za vánoční pohlednice.

Anglický symbol Vánoc

Zasílání vánočních pohlednic se stalo okamžitě tak oblíbené, že se staly tradičním symbolem anglických Vánoc. Anglie byla ještě dalších 30 let impériem na výrobu a vývoz vánočních pohlednic. Vůbec nejčastějším motivem tehdejších pohlednic bylo různé zobrazení Santa Clause. Ostatně Santa Claus v těchto zemích je stále motivem číslo jedna.

Pohlednice v Česku

K nám první pohlednice dorazily až koncem 19. století, tak jako obvykle z Německa. Původně se u nás prodávaly pohlednice pouze s německými nápisy. České popisky se na pohlednicích objevily až po první světové válce. Vůbec prvními českými motivy byla krajina, jesličky a andílci, či vánoční stromeček. Od dvacátých až třicátých let se na pohlednicích objevily Ladovy obrázky, které jsou pro nás symboly českých tradičních Vánoce dodnes.

Pohlednice a 21. Století

Papírové vánoční pohlednice jsou stále velmi oblíbené, i když jinak již využívání klasických poštovních služeb upadá. Přesto kromě toho rok od roku častěji, využíváme virtuálního rozesílání pohlednic a přání pomocí emailu a jiných médií. I na Kouzelnevanoce.cz naleznete tuto možnost. V sekci Vánoční přání si můžete sami vytvořit své vlastní originální přání. V článcích si pak můžete vybrat již z hotových Vánočních pohlednic, případně použít jen Vánoční texty nejen na přání anebo Vánoční SMS přání.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář