Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Kdo nosí o Vánocích dárky?

Víte, kdo nosí o Vánocích dárky? Ne rozhodně to není tatínek a maminka, jen záleží, v jaké zemi žijete, každou má totiž na starost někdo jiný. U nás v Česku nosí dárky nejen dětem Ježíšek, jeho největším protivníkem před dvaceti lety byl ruský Děda Mráz a nyní americká Santa Claus. Jenomže, jak je tomu v jiných zemích?

Polsko

V Polsku je velkou zemí a v jistých oblastech chodí svatý Mikuláš, jinde ale také Gwiazdka.

Německo

Ve větší části Německa nosí dětem dárky Christkind – což je v překladu Ježíšek. V severních oblastech Německa, však nosí dárky tradiční starý mužíček se zrzavými vousy a vlasy a dlouhým pláštěm s kapucí, kterému říkají Weinachtsman.

Francie

Ve Francii za dětmi chodí od hlavy až po paty bíle oblečený Papa Noël. Zajímavou tradicí, která se obzvláště dodržuje v Paříži, je tradice, že dospělí po rozdání dárků spěchají do dobrých restaurací, kde si dopřávají chutnou večeři o 12 chodech.

Itálie

V Itálii se pohybuje Babbo Natale, který je jistou napodobeninou Santa Clause, ale ve většině částí Itálie dárky rozdává čarodějnice Befana.

Lucembursko

Vánoce v Lucembursku jsou komorní a liturgické. O Vánocích tu jí černý pudink, mačkané brambory s jablečnou omáčkou. Dárky jim nosí tak jako u nás Ježíšek.

Belgie

Dříve to byla země, kde věřili na Ježíška. Dnes je přepadla komerce a Santa Claus. Tradičně se však stále ještě drží bruslení na Boží hod na zamrzlých kanálech.

Dánsko

V Dánsku nosí dárky skřítci Nisserové a každý dárek musí být doopravdy velkým překvapením. Poslové v Dánsku klepou na dveře, aby jim mohli předat dárky.

Velká Británie

Velká Británie má Otce Vánoc, dárky se u nich rozdávají z 24. – 25. 12. A tento zvyk přijala i jejich protestanská církev.

Irsko

V Irsku o Štědrém dni do oken dávají svíčky. To aby poutníci viděli na cestu do Betléma. Na stůl pak dávají jídlo a mléko pro Josefa a Marii. Dveře domu zůstávají nedovřené, aby do nich mohl vejít Ježíšek.

Španělsko

Ve Španělsku nosí dárky Tři Králové a to i přesto, že jinak chodí až v lednu. Na to, aby se jim šlo lépe, děti rozsvěcejí lampiony.

Portugalsko

Ráno na Štědrý den v Portugalsku slaví svátek Consoda. Večer pak na stůl dávají vždy talíře pro duše mrtvých. Věří se, že jim to přinese v příštím roce štěstí.

Řecko

Na Štědrý den děti s koledou obchází celou vesnici, dům od domu a zpívají koledy, za kterou dostávají výslužku. Dárky se zde rozdávají až 1. 1. Na svatého Basileje. Basilej je jistou obdobou amerického Santa Clause.

Finsko

Ve Finsku naděluje dárky bělovousý dědeček Ukko, který je laskavý a moudrý, na hlavě nosí vysokou červenou čepku.

Švédsko

Ve Švédsku dětem naděluje stařeček Jultomten v doprovodu skřítků a trpaslíků.

  • Argentina – kůň Magi
  • Bulharsko – Děda Koleda
  • Čína – starý muž Tun Čchi Lao – žen
  • Holandsko – Sinterklaas
  • Japonsko – bůžek Hoteišó
  • Norsko – skřítek Julenissen
  • Rusko – Děda Mráz

   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář