Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Nejkouzelnější vánoční trhy v Evropě: kam se letos vypravit

Advent klepe na dveře, do štědrovečerní nadílky zbývá pár týdnů a od shánění dárků pro nejbližší nás dělí už jen několik dní. Není náhodou, že má předvánoční doba pro mnoho lidí do období klidu a odpočinku opravdu daleko. Proto není od věci trochu zvolnit a udělat si mezi tím vším stresem radost – třeba výletem na jeden z mnoha vánočních trhů.

Jejich atmosféra je takřka nepopsatelná; vůně svařeného vína, perníčků a kaštanů se mísí s radostí a dětským očekáváním, vzduchem víří koledy… není divu, že se po návštěvě trhů začnou na Ježíška těšit i ti, kteří jindy nad Vánocemi ohrnují nos. Do jaké metropole pro trošku radosti letos vyrazit?

Nejtradičnější trhy: Drážďany

Kdy? 29. listopadu až 24. prosince

Metropole na Labi je pro Čechy už klasickou adventní destinací. V předvánočních Drážďanech o našince zakopnete opravdu na každém rohu; důvodem jsou nejstarší vánoční trhy a jejich kulturní i geografická blízkost.

Tradiční Striezelmarkt letos slaví 583 let od svého prvního konání; najdete jej na náměstí Altmarkt a nabízí stovky stánků. Spřízněnost má „na svědomí“ blízkost Krušných hor a jejich lidová tematika. Dominantou trhů je tzv. krušnohorská vánoční pyramida, téměř 15 metrů vysoká konstrukce ze svíček.

Nejromantičtější: Vídeň

Kdy? 17. listopadu až 26. prosince

Amadeovo rodiště je odtud coby kamenem dohodil, z Brna se sem vlakem dopravíte za hodinu a půl a za rohem leží Bratislava. Máte-li tudíž dostatek energie, můžete během jediného dne porovnat vánoční atmosféru hned dvou metropolí na Dunaji. Kde jinde se vám to poštěstí?

Vídeňské vánoční trhy se konají na náměstí Rathausplatz, hned před městskou radnicí. Na někdejším rynku najdete na 150 stánků s vánoční tematikou, nechybí ani oslava tradičního řemesla. Pro sportovně založené jedince je připraveno kluziště, malé neposedy potěší vánoční vesnička, která rok co rok vyrůstá na nedalekém náměstí Marie Terezie.

Nejexotičtější: Barcelona

Kdy? 24. listopadu až 23. prosince

Věděli jste, že první vánoční trh se v katalánské metropoli konal už v roce 1786? Tradiční „Feria de Santa Lucia“ by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se v následujících týdnech bude ve Španělsku pohybovat. V historickém centru města se každým rokem otevřou na tři stovky stánků; vedle řemeslné a umělecké dovednosti rodilých Katalánců můžete ochutnat i místní speciality.

Sníh nečekejte, v prosinci se teploty na východě Španělska pohybují okolo 15 °C. Pokud ale toužíte po trochu jiné vánoční atmosféře, je pro vás Barcelona číslem jedna!

Domácí: Brno

Kdy? 24. listopadu až 23. prosince

Trhy v moravské metropoli stojí neprávem za vánoční atmosférou v hlavním městě. Brněnská tržiště přitom ta pražská v lecčem předčí; vedle tradičních řemeslných výrobků nabízejí i design market nebo třeba zážitek virtuální reality. V porovnání s Prahou není centrum před Vánocemi tak přehlcené turisty, ani ceny nejsou tolik vyšroubované.

Co je letos v Brně na programu? 24. listopadu slavnostní rozsvícení vánočního stromu, v průběhu adventu pak desítky kulturních vystoupení včetně čtveřice adventních koncertů. Ty bude živě vysílat také Česká televize – na brněnské trhy se tak můžete podívat i doma z pohovky!


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář