Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Olomoucké vánoční trhy lákají svou jedinečnou atmosférou

V Olomouci mají vánoční trhy již svou tradici. Jsou spojeny s vánočním programem v prostorách Horního náměstí, kde atmosféru prosycenou vůní punče, perníčků a medoviny, doplňuje nádherná scenérie olomoucké radnice, sloupu Nejsvětější trojice a barokních kašen.

Ne nadarmo bylo toto nádherné historické město zařazeno mezi památky UNESCO. Letošní vánoční trhy se v Olomouci budou konat od 22. 11. do 23. 12.

Bohatý program pro všechny

Jako každoročně zde bude probíhat hodnotný program, při kterém si přijdou na své milovníci populárních skupin všech žánrů. Trhy jsou však zaměřeny zejména na lidové zvyky a tradice spojené s tímto nádherným předvánočním časem, proto zde naleznete divadlo pro malé i velké, dobové atrakce, nádherný vyřezávaný Betlém a seznámíte se s adventními zvyky. Vaše děti, a nejen ony, mají možnost vhodit své přání do Ježíškova poštovního úřadu.

Na náměstí se budou zpívat koledy a objeví se zde více, než osm desítek stánků, mimo jiné i s originálním Norimberským vínem, které je u nás k dostání právě jen na olomouckých vánočních trzích, a také s vyhlášeným punčem – pokud momentálně vyhlášená prohibice dovolí. V minulých letech zde nabízeli přes deset druhů vína a punčů, které bylo možno zakoupit také v dárkovém litrovém balení. Kvalita Norimberského vína je přísně kontrolována a jeho receptura je stejná už po generace.

Soutěž pro všechny výtvarníky a grafiky

Mezi výtvarníky, grafiky a dalšími umělci již od počátku tohoto roku probíhala soutěž, kterou vyhlásilo město Olomouc spolu s pořadatelem vánočních trhů – obecně prospěšnou společností Kulturní Olomouc. Soutěž o nejlepší grafický návrh potisku keramických hrnečků, ve kterých bude na trzích servírován punč a další horké nápoje, již zná svého vítěze. Na hrníčcích bude každý rok jiný motiv a letos se v soutěži sešlo celkem třicet návrhů od umělců i laiků.

Do konečného výběru se pak dostalo pět nejlepších, které vybrala olomoucká radnice, místní umělci a Olomoucký deník, který je jedním z mediálních partnerů Vánočních trhů. A vítěze si zvolili už v březnu sami Olomoučané. Přijďte se sami přesvědčit, zda tentokrát zvítězil tradiční vánoční motiv nebo moderní design. Takovýto hrneček je jedním ze symbolů olomouckých trhů a mnoho lidí si jej kupuje domů jako suvenýr.

Kvalitní vánoční trhy

Aby trhy skutečně plnily své vánoční poslání, dohlíží olomoučtí radní na jejich celkovou podobu i program, tuto podmínku mají zakotvenu přímo ve smlouvě se soukromým pořadatelem, a to po zkušenostech s předchozím organizátorem trhů, kdy se na radnici množily stížnosti na úroveň stánků, jejichž sortiment neměl často s Vánoci nic společného. S ničím podobným se tedy již v Olomouci nesetkáte. Budou se zde prodávat vánoční výrobky, potraviny, občerstvení a punč a naleznete zde také stánky obsazené zástupci tradičních řemesel.

Program trhů má tradičně také svůj duchovní rozměr, namátkou lze jmenovat zpívání koled s Českým rozhlasem nebo Deníkem, adventní vánoční koncerty, provedení české mše Jakuba Jana Ryby nebo české koledy s Moravskou filharmonií Olomouc. Vrcholem této části programu bude živý Betlém se zpěvy vánočních koled a na Štědrý den pak půlnoční mše.

Spousta zážitků i zábavy

Pro zpestření a radost dětí i dospělých, pořadatelé již také tradičně zvou návštěvníky k bruslení na otevřeném kluzišti na Dolním náměstí. Od loňského roku je toto bruslení zcela zdarma, čímž radnice vyšla vstříc návštěvníkům, kterým přišlo padesátikorunové vstupné, hrazené ještě v roce 2010 příliš vysoké. Bruslení bude probíhat denně, až do konce měsíce února a radnice věří, že tím oživí dění na trzích i ve městě.

Za atmosférou Vánoc již nemusíte vyjíždět za hranice do Salzburgu či Vídně, Olomouc je ideálním místem, kde je možno příjemně strávit čas v adventní době, nakoupit dárky a sejít se s přáteli. Navštívit můžete také vánoční trhy v Praze, Ostravě nebo jiných městech.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář