- Kouzelné Vánoce- Největší vánoční magazín - https://kouzelnevanoce.cz -

Pelíšky

Pokud hledáte skutečně dobrý vánoční film, který nikdy nezklame, tak Pelíšky jsou správnou volbou. Pelíšky totiž nikdy nezklamou.

Děj filmu se odehrává ve dvou protichůdných rodinách v období okolo roku 1968. Je zde pohled ze všech stran – dětí, dorůstajících i dospělých, zastánců z jedné i druhé strany. Pelíšky jsou filmem plných ideálů, zvratů a nečekaných zápletek. Nechybí zde plno skečů, scének, které ani nebyly v plánu.

Pelíšky původně neměly být vůbec celovečerním filmem, ale pouze televizní inscenací, která se bude vysílat o Vánocích. Jenomže to nakonec dopadlo jinak, a to je dobře. I když být scénáristou muselo být o hodně velké trpělivosti, protože scénář se přepisoval celkem 8x. Peníze na film se sháněly ještě dalších 5 let. Přesto film nadchl a nakonec si v něm zahrálo české hvězdné obsazení.

Tímto filmem vznikla celá řada nezapomenutelných scének a hlášek, které se prostě zažily. Díky Pelíškům si konečně lidé povšimli jednoho jedinečného českého autora, který napsal předlohu pro Pelíšky – Petra Šabacha a Petra Jarchovského.

Proti tomuto filmu nelze absolutně nic namítnout, jelikož je prostě nadčasový a jen stěží se někomu dalšímu podaří něco podobného. Tímto filmem započala éra retro filmů, která vlastně trvá dodnes.

O filmu:

Komedie/ drama

Délka filmu: 116 minut

Rok výroby: 1999

Režie: Jan Hřebejk

Scénář: Petr Jarchovský, Jan Hřebejk

Hudba: Ivan Král, Ivan Hlas

Hrají: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Emília Vašáryová, Kristýna Nováková – Fuisová, Simona Stašová, Michal Beran, Sylvie Koblížková, Bolek Polívková, Stella Zázvorková, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Boris Hybner, Dagmar Teichmannová, Richard Tesařík a další.

Naše hodnocení: 10/10