Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Pomáhejte lidem kolem sebe. A nejen o Vánocích!

pomoc A hned je možná na místě dodat „a nejen lidem kolem sebe“. Pomoc jich potřebuje mnohem více a někteří z nich jsou obzvlášť zranitelní – malé děti a starší osoby. To si velmi často uvědomujeme v období adventu, kdy jsme tak nějak melancholičtější a z nějakého důvodu i vnímavější vůči ostatním lidem, jejich pocitům a potřebám. To je jednoznačně správně. Pomáhat bychom si ale měli vzájemně i tehdy, když zrovna v obchodech nezní koledy a z oken se neline vůně pečícího se cukroví.

Nemusíte mít důvod

Každého z nás možná někdy přepadne myšlenka, proč bychom měli pomáhat ostatním, když zrovna nám nikdo nepomůže. Opravdu vám ale nikdo nepomáhá? Nikdy a s ničím? I kdyby to byla pravda, zamysleme se nad tím, co nás taková pomoc stojí. Jistě, finanční pomoc nás opravdu něco stojí. Co takhle ale přátelské vyslechnutí nebo služba? Pomozte jednou starší sousedce s nákupem a uvidíte, jakou radost jí tím uděláte. A sami zažijete hřejivý pocit z toho, že jste něco prospěšného učinili. Stejně tak vaši pomoc, která zabere jen několik vteřin vašeho života, ocení nerozhodný slepý člověk na přechodu pro chodce. Že vás takový malicherný skutek dobrým pocitem nenaplní? A zkusili jste to už?

Něco za něco

Pokud důvod stále hledáte, uvědomte si, že pomoc druhých někdy potřebuje každý z nás. Nepřejeme nikomu nic zlého, představte si ale, že se vám jednou na ulici udělá špatně a nebudete schopni sami jít dál nebo si doma zapomenete telefon a bude si nutně potřebovat zavolat. Je dost možné, že pokud budou všichni smýšlet tak, že k pomáhání ostatním potřebují nějaký zásadní důvod, nikdo vám nepomůže. Nikdo vám nepomůže vstát ze země, nikdo vám nepřivolá sanitku a nikdo vám nepůjčí telefon, abyste vyřídili ten akutní hovor. A to byste určitě nechtěli.

     Situace může být ale úplně jiná. Není lepší pověst než ta, která o vás říká, že ostatním pomáháte jen tak, prostě pro svůj dobrý pocit a jejich radost. Lidé jsou k vám potom milejší a sami vám rádi pomohou, když se zničehonic ocitnete v nelehké situaci. Zkrátka něco za něco.

objetí

 

Člověk se nemůže spoléhat jen sám na sebe

I když se často hrdě hlásíme k tomu, že se spoléháme jen sami na sebe, tak tomu tak úplně není. Nemůže být. Už proto, že je člověk společenský tvor a má kolem sebe ostatní lidi. Každý někdy potřebuje naši pomoc. I kdyby to mělo být vyslechnutí, objetí nebo povzbuzení. Pokud nebudete pomáhat ani svým blízkým, pomohou oni vám, až to budete potřebovat? Nedošli jste rodičům nakoupit? Tak proč by vás oni měli zvát na nedělní oběd, když vás o tuto pomoc žádali, ale vy jste to pro ně neudělali?

Před Vánocemi je to jiné

Jak jsme si řekli už na začátku, před vánočními svátky jsme vnímavější vůči potřebám lidí, které kolem sebe máme nebo si jejich problémy uvědomujeme, a to může jít i o pro nás velmi nekonkrétní děti v Africe, které by rády chodily do školy, ale je třeba nejprve získat od lidí peníze na její stavbu. Často si také všímáme lidí kolem, kteří jsou chudší než my a kteří by pomoc potřebovali. Nemusíme na tom právě my být úplně nejlépe, abychom jim mohli pomoci. Stačí vyřadit pár nenošených kousků ze skříně a věnovat jim je. Potěší je to a povzbudí.

Pomáháme raději tam, kde je to vidět

Člověk má obvykle tendenci dělat něco za účelem vidiny konkrétního výsledku. Když pošleme finanční obnos na pomoc do Afriky, postavenou školu nebo nasycené dítě uvidíme maximálně na fotce a nikdy si nebudeme jistí, že jsou to opravdu naše peníze, díky nimž instituce funguje nebo se dítě léčí z podvýživy. Jakmile ale darujeme chudému člověku v zimě teplý, ale námi nenošený kabát a druhý den ho na něm uvidíme, budeme před sebou mít hmatatelný výsledek naší snahy. Snahy pomáhat a usnadnit někomu život.

Podívejte se nejen před Vánocemi a během nich kolem sebe a pomáhejte lidem blízkým i vzdáleným. Ten krásně hřejivý pocit za to opravdu stojí!

Zdroje obrázků: http://goo.gl/VHAqHx a http://goo.gl/AI7Zr3

 


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář