Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Příběh hvězdy betlémské

Betlémská hvězda představuje mýtus, legendu, či skutečnou pravdu? O tom, jak to bylo se dodnes celá řada vědců pře. Podle legendy před dávnými časy hvězda letící nad Betlémem zvěstovala třem králům, aby si pospíšili a do Betléma spěchali, poklonit se přišli novému králi Spasiteli židovského národa.

Legenda o Třech králích

Tři zcela rozdílní králové ze zcela rozdílných zemí se vydali na pouť do Betléma provázeni betlémskou hvězdou, alespoň tak je to zvěstováno v evangeliu sv. Matouše. Prvním králem byl Baltazar, prorok Daniel, král Nabukadenzeru. Charakterizoval jej zelený turban a zlatá nádobka na kadidlo a v ruce třímající žezlo. Nejmladší z bílých králů.

O druhém králi Kašparovi se dlouho myslelo, že právě on je tím nejmladším, ale není. Tento král je tím černým vzadu, co vystrkuje bradu a představuje krále z afrického kontinentu. Kromě toho, že je tmavé pleti, jej charakterizují široké orientální kalhoty, po kolena modrý plášť a turban. V ruce Kašpar drží myrtu.

Třetí z králů je Melichar, jehož nejstarší zobrazení přiřazují k Sokratovi. Tento král měl symbolizovat Evropana. Klečel na jednom koleni a u nohou měl korunu.

Betlémská hvězda vědecky vzatá

Obecně se předpokládá, že se Ježíš Kristus narodil cca 1 – 7 let př.n. letopočtem. K tomu dosvědčuje i smrt krále Herodese, který měl zemřít krátce po zatmění Měsíce, které bylo v roce 4 př.n.l., ale také v prosinci rok před naším letopočtem. Betlémská hvězda mohla představovat unikátní výjev buď z astronomického hlediska anebo astrologického. Ať už to bylo tak, či onak, bylo zřejmé, že se jednalo o zcela výrazný zářící jev. Pokud by to měla být Halleyova kometa, tak ta tehdy oblastí prolétala 12 let př. n. l, takže ta to rozhodně být nemohla. Navíc kometám byl v tehdejší době přisuzován spíše negativní vliv, než pozitivní. Johannes Kepler však v roce 1603 přišel k zajímavému zjištění – napadlo jej, že by touto betlémskou hvězdou mohla být konjunkce Jupitera se Saturnem. K těmto konjunkcím tehdy došlo hned několikrát, a to v letech 7 př.n.l, 3 a 2 roky před naším letopočtem. Přesné datum je však bohužel stále předmětem dohadů.   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

2 Responses to “Příběh hvězdy betlémské”

Napsat komentář