Proč slavíme Silvestra?
Také by vás zajímalo, proč vlastně slavíme Silvestra, a proč zrovna u nás se tomuto dni říká Silvestr? Silvestr bývá oblíbeným dnem mladých, protože se mohou veselit a radovat až do rána. S věkem tato radost poněkud opadá, ale i tak tento den náleží k celosvětově velice oblíbeným.
Tradice slavení Silvestra má dosah až do roku 335, kdy 31. 12. Zemřel papež Silvestr I. Od té doby se pak nakonec pořádají silvestrovské oslavy. Tento papež byl kdysi pro svou křesťanskou víru pronásledován. Za Konstantina Velikého však došlo k obratu a křesťanství bylo uznáno. Svatý Silvestr tehdy prý vyléčil Konstantina z malomocenství. V průběhu svého života se snažil o co největší rozšíření křesťanské víry mezi lidi, a proto byl nakonec blahořečen. Kdysi se tento svátek nespojoval s žádnými zvyky ani oslavami, ale dnes je tomu jinak. Silvestr se slaví po celém světě, pouze se mu v každé zemi jinak říká, a také jej doprovází i trochu jiné tradice.
Silvestr ve světě
Tak například v Japonsku 31. 12. Poslouchají na Silvestra chrámové zvony, aby se zbavili zlých vášní, jí těstoviny (z pohanky tzv. sobu) a přejí si štěstí. Tomuto dni říkají Omisoka. Němci mají k našim oslavám nejblíže. Označení pro Silvestra je jako pro Nový rok, tedy Glückliches Neues Jahr. Ohňostroj jim slouží k odehnání všech zlých duchů. Podle německých tradic na talířích až do půlnoci nechávají zbytky jídla. To proto, aby si následující rok zajistili hojnost svému domovu. I Argentina nazývá oslavu posledního dne v roce: Šťastný nový rok. Lidé oslavují prostřednictvím ohně a pyrotechniky, kterým se snaží skončit se vším špatným. V Brazílii také slaví šťastný nový rok, na rozdíl od Argentiny však své oslavy mají bezprostředně na plážích u moře, kde se lidé oblékají do bílých oděvů, skáčou do mořských vln, protože věří, že jim to přinese štěstí. Při této oslavě také hází i květiny do vody a přejí si svá tajná přání. Oslava Silvestra v Izraeli se nazývá Shannah Tovah, a protože Židé užívají lunární kalendář, jeho datum se tedy každý rok mění. Jejich Nový rok však obvykle vychází někdy na přelom září a října.
Silvestrovské tradice
Původně se lidi scházeli na Silvestra v kostele, bilancovali uplynulý rok a děkovali za vše dobré. V tichých modlitbách se modlili, aby i ten následující rok byl dobrý. V současné době se Silvestr oslavuje poněkud bujařeji.
Součástí tradičního Silvestra již od pradávna byly různé silvestrovské, ale i novoroční obyčeje. Tyto obyčeje se nejvíce dodržovaly na venkově. Do chalupy chodily ženy ometačky, které ometaly plotnu a kamna, aby dobře hořela. Na Nový rok se také nesmí prát, ani věšet prádlo, protože to věštilo smrt někoho blízkého. Nejpozději na Silvestra byste se měli zbavit všech restů, dluhů a vrátit vše půjčené, abyste mohli nový rok začít pěkně od začátku s čistým stolem. Tradičně se na Nový rok vařila čočková polévka, to aby se rodiny držely peníze a přálo se všem mnoho štěstí a zdraví. Také se na Nový rok dávala různá předsevzetí. Noc ze Silvestra na Nový rok je magická a je zde ta možnost, aby se vám všechna vaše přání vyplnila. Jak na Nový rok, tak po celý rok, a proto se lidé snažili být milí a přívětiví. V tento den se drželi lidé rodiny a hlavně odpočívali, a to nejen proto, že byli po bujarých oslavách.
Kouzelnevanoce.cz vám také přejí veselého Silvestra a šťastný nový rok.
Vytisknout