Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Prožijte letošní Vánoce v klidu a pohodě

Shon, spěch, nákup a balení dárků, koupě toho největšího a nejkrásnějšího vánočního stromku, lovení a poprava kapra, správně ochucený bramborový salát, dobrá rybí polévka, vánoční dekorace a výzdoba – to vše patří v českých rodinách k tradičním vánočním svátkům.

A s takovým předvánočním stresem nepochybně souvisí také přibývající počet pacientů v ordinacích psychologů, v horším případě psychiatrů. Vždyť takový „vánoční zápřah“ vydrží jen opravdu silný jedinec.

Pojďte si dát předvánoční předsevzetí a prožijte letošní svátky v klidu a pohodě. Na následujících řádcích naleznete praktické rady a tipy, které vám umožní prožít svátky tak trochu jinak.

Vánoce jako složitá zkouška našich nervů

Vánoce přeci nemusí být zatěžkávací zkouškou našeho organismu. Zbavte se stresu a nervozity. Vše si pečlivě naplánujte a začněte co nejdříve. Tradiční vánoční úklid nenechávejte na posledních pár dnů před Štědrým dnem, dárky nakupujte celoročně.

Pokud objevíte v průběhu roku módní kousek, po kterém vaše dcera nebo žena tolik touží, kupte jej a schovejte na bezpečné místo. Pozor si dejte jen na to, ať dáreček před vánoci najdete. Každý z nás jistě zná situace, kdy v průběhu roku nachází ve skříních, almarách, postelích a spížích vánoční dárky, na které se jaksi pozapomnělo.

Udělejte jen to nejnutnější

Musíte vyleštit všechen porcelán a křišťál po babičce? Umýt okna v celém domě? Vycídit měděné hrnce ze svatební výbavy, vyprat všechny záclony a vyčistit koberce? Nebo snad dokonce vymalovat a pozměnit tapety?

Řekněte si dost! Vaše okolí takový generální úklid stejně ve většině případů neocení, proč se tedy přepínat a namáhat zbytečně? Udělejte pouze to nejnutnější, bez čeho se tradiční svátky klidu a pokoje neobejdou.

Megalomanské vánoční nákupy

Mám stejně dárků pro Frantíka i Aničku? Na více, než 30 dárečků pro každého mi zkrátka peníze nezbyly. A bude se Aničce líbit ta nová panenka, na kterou běží denně reklama v televizi? Zabaví se Frantík s autem na dálkové ovládání – přesnou kopií klasických závodních sporťáků? A co Pepa? Ocení ten nechutně drahý parfém, za který jsem dala půlku výplaty? Odpovězte si po pravdě – je skutečně nutné nakupovat dárky za statisíce?

Je nutno obdarovat každého rozličnými zbytečnostmi, které stejně za pár dní skončí v šuplíku nebo krabici na hračky? Nepotěšily by vaše nejbližší jeden, dva dárky darované upřímně a z lásky? Zeptejte se každého člena domácnosti, co by jej opravdu potěšilo a pokuste se mu (přiměřené) přání splnit. Uvidíte, že jásat bude ze splněného snu daleko více, než z desítek nepraktických a mnohdy i nepotřebných dárků.

Kolik máte druhů cukroví?

Tradiční otázka maminek, babiček, kamarádek i tetiček? Pečete deset, dvacet nebo dokonce třicet druhů? Odvažujete cukroví na kila? Proč to děláte? Pro svůj dobrý pocit? To asi ne. Je skutečně potřeba péci tři kila vanilkových rohlíčků, deset druhů lineckého, oříšky, košíčky, pracny a další druhy?

Cukroví jsou všichni přejedení většinou již před samotným Štědrým dnem. Proč tedy neupéct pouze dva nebo tři nejoblíbenější druhy cukroví, které se zaručeně zkonzumují? Ušetříte nejen spoustu peněz, ale také čas a v neposlední řadě nervy.

Definujte „šťastné a veselé Vánoce“

Pro někoho jsou to Vánoce v kruhu rodinném, pro někoho vánoční pohoda s dobrým cukrovím ve společnosti televizní obrazovky, ve které běží spousta krásných vánočních pohádek. Vánoce by přeci měly být svátky klidu a míru, proč si je komplikovat stresem, nervozitou a mnohdy přehnanými přípravami?

Sami si odpovězte na otázku, jak si představujete ty skutečně šťastné a veselé Vánoce a pokuste se udělat vše proto, abyste tuto příjemnou definici tento rok naplnili.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář