Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Silvestrovský ohňostroj

Každý správný Silvestr vrcholí ohňostrojem. Silvestrovský ohňostroj je obvykle vrcholem celého slavnostního programu a těší se na ně obyvatelé z celého Česka. Téměř každé větší město se snaží rok, co rok vytvářet krásné ohňostroje. Po loňské pauze, kdy většina měst šetřila, se letos k ohňostroji většina opět navrací. Kromě veřejných profesionálních ohňostrojů si však své soukromé ohňostroje pořádají o půlnoci ze Silvestra na Nový rok i lidé sami. I tento ohňostroj má ale svá pravidla.

Již od počátku prosince si začínají výrostci pohrávat s nejrůznější pyrotechnikou, bohužel ne vždy je nám to příjemné a ne vždy je s touto zábavní pyrotechnikou zacházeno tak, jak se má.

Co je zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnika je vytvořena z různých směsí, které po zapálení vybuchují a vytváří různé zvukové a světelné efekty. Zábavní pyrotechnika je rozčleněna do několika tříd. Ne s každou zábavní pyrotechnikou totiž může manipulovat laická veřejnost. Vše ohledně prodeje, výroby i manipulace je korigováno vyhláškami a zákony. Při vytváření ohňostroje je zapotřebí dodržovat jistá pravidla.

Kategorie zábavní pyrotechniky

Pyrotechnika je rozdělena celkem do 4 kategorií.

  • Dětská pyrotechnika není nikterak omezena a zakoupit si ji mohou jak velcí, tak i malí.
  • II. třída bezpečnosti si mohou koupit osoby starší 18 let. Jedná se o přízemní pyrotechniku s dosahem obvykle okolo 4 – 8 metrů. Jedná se o různé fontány, vulkány a také prskavky. Do II. třídy pak také patří rakety, Římské svíce, pumy, petardy, rotující předměty a dýmovnice. I když dýmovnice se na Silvestra příliš neužívají.
  • III. třída obsahuje více než 250 gramů pyrotechnického obsahu a pyrotechnika se často sestává i z více dílů (max. 12 a max. váha 800 gramů). Pro realizaci takovéhoto většího ohňostroje již potřebujete mít průkaz Odpalovače ohňostrojů. Pokud jej nemáte, nemáte ani šanci si takovou pyrotechniku zakoupit.
  • Do IV. třídy náleží všechny výrobky, které přesahují parametry III. Třídy. Tato pyrotechnika již není vůbec volně přístupná. Koupit je mohou pouze profesionálové se souhlasem Českého báňského úřadu.
  • Nové členění se týká podle bezpečnosti, kdy se pyrotechnika bude prodávat podle jistého věkového rozpětí. I. kategorie od 15 let, II. kategorie od 18 let, III. kategorie od 21 let a IV. kategorie pouze pro ty s odbornou způsobilostí.

Ohňostroj s vlastním odpalem

Pokud chystáte velkolepou oslavu Silvestra, určitě se oplatí investovat do profesionální realizace ohňostrojů. Vyvarujete se tak nepříjemného překvapení a také možným trapasům z nepodařeného ohňostroje. Profesionální odpalovač vám ohňostroj nainstaluje a vy si jej pak následně jen sami odpálíte. Takový ohňostroj je skvělý pro jeho sladění barev, zvuku a hlavně také pro jeho bezpečnost.

Střední ohňostroje

Ohňostrojů je však ještě více.  Jejich velikost je vždy ovlivněna prostorem a také finanční investicí. Středně velký ohňostroj může trvat okolo 5 -15 minut a často je užívají právě města k oslavám příchodu nového roku.

Ke každému ohňostroji používejte pouze kvalitní pyrotechniku od kvalitního prodejce, a pokud chystáte nějakou speciální akci, zajistěte si raději profesionálního odpalovače.

Velké ohňostroje

Velké ohňostroje jsou vytvářeny z pyrotechniky III. a IV. třídy, které mohou realizovat pouze profesionálové. Takovýto ohňostroj často doprovází hudební kompozice a volí je na oslavu Silvestra větší města. Jsou to již taková moderní umělecká díla. Kromě těchto ohňostrojů pak můžete využít interiérových ohňostrojů a denních ohňostrojů. Při pořádání jakéhokoliv ohňostroje mějte vždy na paměti bezpečnost všech lidí.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář