Symboly českých Vánoc
Co vám vytane na mysl, když se řeknou Vánoce? Dětem určitě dárky a co vám? Tradičních českých symbolů je celá řada. Pojí se nám jak se Štědrým dnem, tak i s adventem a Vánocemi. Symboly českých Vánoc se však nezrodily ze dne na den a doprovází je řada zajímavých příběhů. Vydejte se s námi po stopách vánočních symbolů.
Kapr a bramborový salát
Bez kapra a salátu by štědrovečerní večeře nebyla večeří. Dnes bramborový salát patří mezi specifickou pochoutku, kterou každá domácnost vyrábí tak trochu jinak. Variant bramborového salátu je bezpočet a recept na dva z nich naleznete i na našem portále Kouzelnevanoce.cz. Bramborový salát v různé podobě se zhotovuje také v Polsku, Německu i USA. Historie bramborového salátu je celkem obestřená tajemstvím. V kuchařce od Dobromily Rettigové o něm ještě není ani zmínka, avšak v kuchařce z roku 1946 je recept na bramborový salát již téměř totožný recept, jaký známe dnes.
Jak dlouho si myslíte, že jíme na Vánoce smaženého kapra? Kapr je naším symbolem a naší národní rybou, přesto na štědrovečerní tabuli se dostala až mnohem později. Recept na smaženého kapra poprvé prezentovala Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1895. Do její kuchařky se dostal až v roce 1924 a ke všeobecné oblibě se začal těšit až od 50. let minulého století.
Ježíšek
Česká republika má jedno specifikum, které okolní státy neumí dost dobře popsat. Něco podobného má snad už jen Slovensko a v některých lokalitách Polsko. Jak to, že zrovna nám nosí dárky Ježíšek? Ježíšek nám nosí dárky z důvodu velké obliby betlémů. Tak, jako se všichni scházeli v Betlémě, aby se poklonili malému Ježíškovi a dali své dary, tak i on nyní nosí dárky nejen malým dětem.
Jestli chcete napsat Ježíškovi, můžete tomu tak učinit od 1.12. Své dopisy směřujte na adresu Vánoční pošty – Český Ježíšek, Boží Dar1, PSČ 362 62.
Dárky
Možná vás překvapí, ale dárky nejsou vymožeností několika posledních desetiletí. Dárky se dávají již asi od středověku. Dárky jsou skvělým motivačním prostředkem, a také slouží k upevnění vztahů. Jenomže na rozdíl od dnešních dárků ty dřívější byly úplně o něčem jiném. Lidé dávali dětem červené jablíčka, ořechy, perníčky a dospělí si dávali šátky, víno, či voňavky. Každé 12 – leté dítě dostalo na Vánoce zlatou minci, a pokud ji v průběhu ani na okamžik z dlaně nepustilo, bude mít šťastný a spokojený život.
Půlnoční mše a koledy
Vánoce bez koled by byly velice smutné. Koledy doprovází celé vánoce. Původně je zpívaly jen děti, které chodily městem, či vesnicí a koledovaly si touto cestou o jídlo a o pití.
Půlnoční mše vytváří ducha Vánoc. Podle křesťanství Vánoce začínají právě touto mší.
Jmelí
Jmelí má kouzelnou moc. Lidé věřili, že vás a váš dům může ochránit od zlých mocností. Polibek pod jmelím je dozajista také všem známý. K tomu aby jmelí mělo doopravdy kouzelnou moc, je zapotřebí, aby vám jej někdo daroval a vy jej zavěsili do středu místnosti anebo nad jídelní stůl ráno na Štědrý den.
Hvězda
Symbolika hvězdy má původ v Betlémě, kdy doprovázela Tři krále, kteří se přišli poklonit Ježíškovi – novému židovskému králi a přinesli mu i dary.
Příběhy o tom proč pečeme vánoční cukroví, zdobíme vánoční stromeček, máme adventní věnec a pečeme vánočku, se dozvíte na našich stránkách Kouzelnevanoce.cz.
- Najde se vánoční kapr i na vašem stole?
- Jmelí – strom, který se hanbou scvrkl
- Zdravé Vánoce? A proč ne?