Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Tradice vánočního dárku

Už vás někdy napadlo, proč a odkdy si lidé dávají vánoční dárky? Velice pěkně je tato myšlenka zpracována v jednom finském vánočním filmu, který nese název: Legenda o Vánocích.

V něm začne s rozdáváním dárků malý Nicolas, sirotek, který je vděčný všem těm rodinám, že se ho po smrti rodičů nezištně ujaly. Jenomže jak to bylo doopravdy?

Proč si dáváme dárky?

Jak to bylo doopravdy, se už nejspíše nedozvíme. Ví se, že vánoční obdarovávání patřilo již ke středověkým zvyklostem. Dávání dárků bylo z důvodu upevňování vzájemných vztahů. Lidé věřili, že tyto dárky mají magickou moc. Vůbec poprvé si pod stromečkem rozbalila své dárky budoucí anglická královna Viktorie v devatenáctém století.

Dárky tehdy a dárky dnes

Když vezmete seznam dnešních dětí, mnohdy by s chutí zakroužkovaly celý katalog vydávaný hračkářstvím. Kdysi se však nedávaly tak ohromné dárky, jako dnes. Každý dostal po jednom dárku a nebylo neobvyklé, že se každý rok jednalo o stejnou věc.

Dětem se často dávala červená jablíčka, protože byla symbolem zdraví, síly a dlouhověkosti anebo také oříšky, které představovaly zralost a moudrost. Mladým se obvykle dávala nějaká ta ozdoba, která měla symbolizovat štěstí a bohatství.

Tradice dávání dárků

V poslední době se kamsi ztratila původní myšlenka Vánoc, kdy darováním dárku měl člověk dávat kousek sebe, a proto měly být ideální a vskutku tradiční dárky vyrobeny vlastnoručně. Dnes se bohužel hledání dárků bere jako nutné zlo, stres a běhání po obchodních domech.

Kouzlo dárku je i psychologický, protože měl vést člověka k jistému pozitivnímu myšlení a uvědomění, že se nemůže pouze brát, ale je potřebné a příjemné i něco ze sebe dávat. Ano a vskutku tím nemyslíme pouze finance. I malé drobné dárky vymyšlené přesně na míru daného člověka dokáží udělat nesmírnou radost. Jejich vliv je nejsilnější hlavně u dětí. Dospělí totiž mají tendenci dávat si jen to, co potřebují. Naštěstí dětem se snažíme, pokud je to možné jejich sny. Dárky jsou pro děti proto stále velkým překvapením, na které se ohromně těší mnohdy již od září. Ty nejlepší dárky jej mohou ovlivnit na celý další život a je jen na vás jestli pozitivně, či negativně. Neopomíjejte proto kouzlo Vánoc a na dárcích si nechte záležet, i když i ta skutečnost, že dítě nedostane vždy, po čem touží, je dozajista pro zdravý sociální vývoj užitečné.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář