Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Tradice zdobení vánočního stromečku

Tradice zdobení vánočního stromečku sahá až do doby, kdy se do domů na Vánoce začal přinášet vánoční stromeček, tedy do 16. století. Původní výzdoba vánočního stromku však vypadala docela jinak, než dnes.

Historie zdobení vánočního stromečku

Původně se vánoční stromečky zdobily velice skromně. Zdobily se tím, co bylo obvyklé a dosažitelné pro danou domácnost. V České republice to obvykle bývalo sušené ovoce, hrušky, červená jablíčka a vlašské ořechy. V jiných zemích to byly ale třeba také pomeranče. Kromě ovoce se na stromeček věšely pestrobarevné papírové růže, které představovaly Pannu Marii, a pak také různé fáborky a v bohatších rodinách i mašle. Teprve až později se na stromeček začaly dávat lojové svíčky, a také perníčky, marcipán a cukroví. Na vrchol stromečku se vždy dávala třpytivá vánoční hvězda.

Stromečky se musely blýskat, užívalo se na to tenkých plátků alobalu, obalů od bonbonů a podobně, do kterých se balilo ovoce, oříšky i hvězda. Také se z nich vystřihávaly lístky, aby mohly dotvořit jedinečný vzhled Jidášova stromu.

Nové technologie ve zdobení stromečku

V druhé polovině 19. Století se pak začaly tisknout třpytivé obrázky, které se stříhaly a lepily na cukroví, perníčky a také na čokoládové bonbóny. S objevem cukru moučky se začalo s malováním perníku a také s vytvářením různých polev na cukroví. Koncem 19. století lidé přišly na novou technologii a odlévání vánočních ozdob z vosku, nejčastěji včelího. Objevily se proto nové figurální ozdoby, nejčastěji andílci. Stromeček se začal v té době zdobit i pozlacenými girlandami. Na přelomu 19. a 20. století se již objevily i první skleněné koule, zvonečky, umělé ledové kostky, foukané sklo atd. Nutno však říct, že takovéto zdobení bylo na venkově neobvyklé ještě i po druhé světové válce. Tyto ozdoby byly velice nákladné a prosté rodiny si je dovolit prostě nemohly.

Jak se zdobilo na venkově?

Tradiční ozdoby na venkově se vyráběly z dostupných surovin. Bylo to tedy ovoce, ořechy, cukroví, perníčky, a pak také ozdoby z papíru, stuh a podle daného regionu i dřevěné ozdůbky, voskové ozdůbky, ozdoby z vizovického těsta, ozdoby z kukuřičného šustí, drátků, korálků, či drátků.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář