Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Tradiční vánoční ozdoby na stromeček

V posledních letech, čím dál více roste trend k tradičnímu zdobení vánočního stromečku. To představuje i významný nárůst pro ručně vyráběné ozdoby na vánoční stromeček. Víte z čeho a jaké vánoční ozdoby zdobily vánoční stromeček v minulosti?

Papírový řetěz

Kromě sušeného ovoce se ozdoby na stromeček vyráběly ze všeho, co se dalo, například vánoční řetězy se vyráběly z pytlíků od mouky. Papírové sáčky se rozstříhaly a lepily se vytvořenou hmotou z trochy mouky a vody.

Bramborové ozdoby

Mimo ně se ale také vyráběly různé bramborové ozdoby. Brambory se různě rozkrájely a vyřezaly a daly se sušit na okraj kamen, pak se jimi provlékla nit a zavěsily se na stromeček. Řetěz se vyrobil z na kostky nakrájených brambor, jejichž středem procházela dírka. Takovéto ozdoby si ostatně spolu s dětmi můžete vyrobit i dnes. Tam, kde nejsou kamna, použijte topení. Uschlé brambory pak navíc můžete nabarvit a zalakovat.

Dřevěné ozdoby

Kdysi s kudličkou hrál téměř každý kluk, a tak se stalo, že se na vánočním stromečku objevily i první dřevěné ozdoby. Byly to různě svázané větvičky, ale i šikovně vyřezané figurky. Později se tyto figurky začaly malovat. Dnes se vyřezávají profesionálně. Přesto jsou ve výtvarných potřebách k sehnání dřevěné ozdoby k dozdobení. Vyhrajete si s ním potom nejen vy, ale i vaše děti.

Vánoční ozdoby z ořechových skořápek

Vánoční řetězy z vlašských ořechů patří vysloveně k českým tradičním ozdobám, stejně jako zavěšený oříšek. Lidé však dříve oříšky různě zdobily a byly z nich schopni vyrobit různé lodičky, kytary a podobně.

Vánoční ozdoby z lískových oříšků

Tyto ozdoby byly ještě titěrnější než ozdoby vyrobené z ořechových skořápek, přesto však byly velice oblíbené.

Perníkové ozdoby

Tradice zdobení vánočního stromečku různě malovaným perníkem, přetrvala až dodnes. Tento zvyk se tradoval v celém křesťanském světě.

Voskové ozdoby

Voskové ozdoby se objevily až koncem 19. století, kdy se díky vývoji technologie výroby zpřístupnil vosk více lidem. Tradiční ozdoby se odlévaly z včelího vosku. Kromě odlévání se také ozdoby i z vosku vyřezávaly. Dnes již si můžete takový plát včelího vosku pořídit za pár korun. Navíc může být i různě obarven. Pokud si koupíte i nějakou odlévací formu, kterých je na českém trhu již také celá řada, můžete si spolu s dětmi vyrobit originální vánoční ozdoby, které mohou být i pěkným vánočním dárkem. Včelí vosk vám pěkně provoní byt.

Šiška jako vánoční ozdoba

Další velice oblíbenou ozdobou byla a i dnes je šiška. Šišky se věšely na vánoční stromeček tak, jak byly anebo se také přizdobovaly plátky stříbra, zlata, alobalem, barvily se a podobně.

Háčkované vánoční ozdoby

Šikovné ruky krajkářek, či těch, co uměly paličkovat, vyráběly krásné vánoční ozdoby. Ty se pak namáčely v bramborovém škrobu, aby se zpevnily. Nejčastěji bývaly bílé a červené. Dnes se jejich obliba opětně vrátila.

Textilní vánoční ozdoby

Textilní vánoční ozdoby vznikaly ze zbytků látek, kdy se šily úplně jednoduché tvary. Šily se obvykle malá srdíčka, ptáčci, kolečka a podobně. Vnitřek textilních ozdob se plnil vatou, či případně senem.

Vánoční ozdoby na stromeček z vizovického těsta

Ozdoby z vizovického těsta jsou tradiční pro jednu danou oblast na Moravě, protože však jsou ozdoby nádherné, zdobení se rozšířilo do celé České republiky.

Papírové vánoční ozdoby

Kdysi se na stromeček vázaly různé fáborky, na nit se navlékaly pásky papírů, které vytvářely ornamenty. Před více než sto lety začaly tiskárny tisknout obrázky, které se vystřihovaly, ty si však mohly dovolit jen lepší rodiny. Papírové ozdoby se v současnosti opětně vrací do módy. Jedná se obvykle o různé origami ozdoby, a pak také jednoduché a levné ozdoby, které si můžete doma vytvořit společně s dětmi. S některými návody se setkáte i zde na Kouzelnevanoce.cz.

Ozdoby z kukuřičného šustí

Tradiční venkovské zdobení se vyrábělo z kukuřičného šustí. Šikovné ruce z nich dokázaly vytvořit nádherné a roztodivné vánoční ozdoby, které se užívaly nejen ke zdobení vánočního stromečku. I dnes jsou tyto ozdoby velice oblíbené a ceněné.

Slaměné ozdoby

Slaměné vánoční ozdoby jsou dnes ke koupi za celkem vysokou cenu. Kdysi patřily k běžným venkovským ozdobám. Slaměné vánoční ozdoby jsou křehké, jemné a dech vyrážející. Vánočnímu stromečku dokáží dát vznešený a přepychový nádech.

Drátěné vánoční ozdoby

Dráteník kromě spravování hrnců vyráběl i stylové a vkusné drátěné ozdoby, které dávaly stromečku lesk a šmrnc. Dnes jsou tyto ozdoby opět ve velké oblibě a nutno říct, že jejich výroba je vskutku obdivuhodná.

Vánoční ozdoby z korálků

Korálkové ozdoby se vyráběly obvykle v oblastech, kde se vyráběly korálky. Tyto ozdoby zdobily vánoční stromečky v bohatších rodinách. Tak jako ostatní ozdoby i ony v současnosti zažívají boom. Vyrábí se nejčastěji z dlouhých tyčinek, kdy se z nich vyrábí různé hvězdičky. Andílci se vyrábí zase z drobných perliček.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

One Response to “Tradiční vánoční ozdoby na stromeček”

Napsat komentář