Umělý anebo živý stromeček? Rozlouskneme pro vás věčné dilema!
Vánoční svátky jsou téměř za dveřmi. Do jejich oficiálního propuknut zbývá zhruba ještě necelý měsíc, což je doba dost dlouhá na to, rozhodnout se, zda bude letos váš interiér zdobit umělý nebo živý vánoční stromek. Jaké výhody jsou spojeny s jednotlivými variantami? To se dozvíte o několik řádků níže.
Umělý vánoční strom – výhody a nevýhody
Jako první zhodnotíme pořízení umělého vánočního stromku. Jelikož se jedná o jednorázovou investici, která není nikterak vysoká, z hlediska finančních prostředků je tedy tato varianta nejefektivnější. Umělý vánoční stromeček pořídíte v nejrůznějších super nebo hyper marketech, v obchodech se zahradní technikou, ale třeba také na vánočních trzích, jež pořádají jednotlivá města těsně před Vánoci. Cena umělých stromků se zpravidla pohybuje v řádech několika stokorun a možností při výběru konkrétních druhů a typů je také nespočet
Trocha čísel a statistiky
Zhruba 38 % lidí zdobí každoročně stromek umělý, který po skončení vánočních svátků jednoduše odzdobí a opět na rok uloží do skříně nebo jiného vhodného prostoru. Skladnost a praktičnost je však poslední z výhod, jež se umělého stromku týkají. Nyní se přesuneme k nevýhodám, jež jsou s tímto typem stromku neodmyslitelně spojeny. Hlavní nevýhodou je skutečnost, že umělý stromek jednoduše nevoní a to ani, kdybyste se na hlavu postavili. Také jeho vzhled není nijak okouzlující. Další „stinnou stránkou“ umělého vánočního stromečku je skutečnost, že k jeho výrobě je v drtivé většině použito PVC, jenž se získává z ropy. Takže se jedná o neekologickou variantu, jejíž rozložení odhadujeme na několik dlouhých desítek let.
Na řadu přichází stromek živý
Živý stromeček v první řadě voní, a pokud se vám podaří vybrat pěkný, tak i krásně vypadá. Mimoto má jednoduše své neodmyslitelné kouzlo, jež k Vánocům jednoduše patří. Na druhou stranu jeho pořízení nepatří k nejlevnějším a údržba pokoje po jeho postavení také ne. Opadávající jehličky jsou takřka všude a zvláště v koberci se drží více, než je zdrávo. Další nevýhodou je také skutečnost, že živý strom nemusí tak úplně „vydýchat“ pokojovou teplotu a to zvláště tehdy, byl-li umístěn nějakou dobu v prodejně stromků před supermarketem.
Ani tady čísla nevynecháme
Co se týče českých domácností, těm – sice ne o mnoho – vévodí stromek živý. Na Vánoce si jej v průměru pořizuje asi 46 % všech českých rodin. Životnost stromku můžete prodloužit jeho průběžnou zálivkou nebo speciálními stojany, které mu vláhu dodávají během celého vánočního období. Nepořádek z jehliček pak můžete minimalizovat, rozprostřete-li pod stromečkem průhledný celofán nebo jiný druh folie, jež jehličky zachytí. A pokud se jednoduše neshodnete, pořiďte si stromečky dva! Jeden do obývacího pokoje a druhý třeba do pokoje dětského nebo do předsíně.
- Jak si vybrat ten správný živý vánoční stromeček
- Jak zdobit vánoční stromeček?
- Recyklace živého vánočního stromečku