Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoce, jak je (ne)znáte

Vradiční české Vánoce lze charakterizovat jako období klidu, pokoje a míru, kdy i ti největší raubíři doufají, že je Ježíšek v průběhu Štědrého večera obdaruje nějakým pěkným dárečkem.

K českým vánocům patří bezpochyby vánoční stromeček, cukroví, betlémy, vůně purpury, adventní věnce, perníčky, Ježíšek, kapr a bramborový salát. Víte však, jak slaví Vánoce v takovém Finsku nebo na Islandu? Jak probíhají vánoční svátky v Egyptě nebo snad v Grónsku? Pojďme se společně podívat na vánoční zvyky a tradice do více, či méně vzdálených zemí.

Vánoce ve Finsku

Finské Vánoce začínají již 23. 12. v podvečer. Jakmile nejmladší členové rodiny ulehnou do voňavých postýlek, ostatní členové se dají do vánočních příprav. Během nich popíjejí chutnou kávu a další povzbuzující nápoje. Společně pak zútulňují domov a zdobí jej těmi nejkrásnějšími vánočními ozdobami.

Dárky zde nosí Otec Vánoc – Joulupukki. Jde o urostlého chlapíka, který údajně žije v Laponském Korvatunturi. A nežije tam sám, jeho manželka Joulumuori je skvělá kuchařka, mezi jejíž nejvyhlášenější recepty patří ovesná kaše s ovocem. Joulupukki brázdí se sobím spřežením oblohu a navštěvuje hodné děti.

Dárky pro ně připravují malí skřítkové. A skřítkové doprovázejí také Joulupukkiho a odnášejí všechny neposedné raubíře do ledového království.

Vánoce na Islandu

Vánoce jsou ve většině zemí spojeny s radostí, klidem a vzájemným obdarováváním. Na Islandu však v čase vánočním zavládne strach a nepokoj. Dle pověsti zde totiž schází ze sněžné hory třináct Jolasveinarů, mladíků, kteří provedli 13 různých zločinů.

Původně legenda vyprávěla o hrůzostrašné čarodějnici s obřími pařáty, která jedla neposlušné děti. 13 Jolasveinarů představovalo pouze její doprovod. V průběhu let však pověst ubrala na hrůzostrašnosti a dnešních 13 mladíků chodí po jednotlivých domech a společně obdarovávají všechny hodné lidi.

A zvláště ženy a dívky jsou nadšeny z toho, že je v čase vánočním navštíví 13 urostlých mládenců 😉

Vánoce v Grónsku

Ani v Grónsku nezapomínají na tradiční slavení Vánoc. U nás si Vánoce bez vánočního stromečku téměř nedokážeme představit a v Grónsku tomu není jinak. Na rozdíl od nás se však obyvatelé Grónska nepředhánějí v tom, kdo má nejvyšší a nejrozložitější stromeček, mají totiž radost, že jim kurýrní služba doručí vůbec nějaký! Objednávky na vánoční stromy jednotlivé firmy přijímají již někdy v červnu.

Vánoční stromeček (informace o tom, jak vybrat ten pravý zde) je totiž opravdová vzácnost. Jakmile tento unikát dorazí ke svému majiteli, ozdobí jej papírovými květy a své čestné místo získá uprostřed pokoje. Veškerý nábytek musí stranou, aby se kolem stromečku dalo pohodlně tancovat. Tanec totiž patří v Grónsku k nejvýznamnějším vánočním zvykům.

Vánoce v Egyptě

I když se to může zdát na první pohled nepravděpodobné, také v Egyptě můžete narazit na Santu, rolničky i blikající světýlka. A ušetřen nezůstane ani stromeček – i když ten egyptský je ve většině případů umělý. Díky prezidentu Muburakovi mohou slavit všichni muslimové i zdejší křesťané vánoční svátky společně. Vánoce připadají na 7. ledna.

Již od počátku roku však můžete čerpat vánoční atmosféru plnými doušky, jak v hotelových resortech, tak v nákupních střediscích i samotných ulicích. Pokochat se můžete krásně ozdobenými vánočními stromečky, Santou Clausem tančícím břišní tance, i množstvím lampiček a svíček, které najdete téměř na každém kroku.

Samotné oslavě Vánoc však předchází půst. Lidé by neměli jíst tolik hodin, kolik víry v sobě mají. Pokud se rozhodnou pro nějaké to sousto, můžou si pochutnat pouze na jídle neživočišného původu.

Charakteristické slavení Vánoc v dalších zemích naleznete v tomto článku. Jaké Vánoce by se líbily vám? Rozveselilo by vás 13 vánočních mužů, Joulupukki, břišní tanečník Santa? Nebo zůstanete u našich tradičních českých Vánoc?

 


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář