Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční anděl

Anděl patří k našim nejoblíbenějším figurkám, kterého jsme si oblíbily až natolik, že nás doprovází nejen o Vánocích, ale po celý rok. Ten vánoční anděl se nám poprvé zjevuje v den svatého Mikuláše, kdy spolu s čertem a Mikulášem chodí rozdělovat drobné sladkosti dětem.

Klasický anděl má dlouhé bílé rouchu, zlaté vlasy, křídla a svatozář. Obvykle chodí bosky, protože toho více nalétá než nachodí. Vánoční andělíček je důležitým pohanským i křesťanským symbolem již od pradávna, i když se vlastně neví, kde se tu vzal.

Anděl představuje jisté spojení člověka s Bohem, kdy anděl je prostředník. Role andělů je celkem jasná, má pomáhat, chránit, radit, vést člověka po té správné cestě a odhánět jej od pokušení. Ujímají se čerstvě zemřelých duší, aby jim pomohli s cestou do nebe. Anděl je posel dobré vůle a propaguje náboženství jako takové. Obecně je andělů celá řada. Ten vánoční má na starost hladký průběh vánoc, mír a klid v srdcích a duších každého z nás.  Podle tradic vánoční andělé představují anděle z devátého kůru, kteří jsou poslové a hudebníci s křídly.

Anděl jako dekorace

Právě pro tuto ochranitelskou a láskyplnou symboliku je hlavně o Vánocích velice oblíbenou dekorací, která se hojně objevuje jako vánoční ozdoba nejen na vánočním stromečku. Andílka často naleznete v okně jako filigrán anebo jeho figurky působí jako příjemná vánoční dekorace. Existují i zvyky, kdy si v období Vánoc tvůrčí lidé vyměňují – po darovávají anděle vyrobené různými technikami, aby je v následujícím roce ochránil.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář