Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční ozdoby

Tradice zdobení vánočního stromečku se traduje již od středověku. Ozdoby však obvykle pocházely ze zdrojů, které byly tehdy po ruce, o čemž si také můžete přečíst v článku: Tradiční vánoční ozdoby na stromeček. První skleněné ozdoby se však objevily mnohem později.

Historie vánoční baňky v Čechách

Česká republika se v současné době řadí k předním světovým výrobcům foukaných skleněných ozdob. Nutno však upozornit, že tradice foukaného skla se k nám dostávala pozvolna. Původně byly největšími výrobci skleněných vánočních ozdob hlavně Němci. Jejich nejproslulejší výrobna byla ve městě Lauscha v Durynsku. U nás se sice ve 40. letech 19. století v Jizerských horách objevila továrna, která se výrobou skleněných vánočních ozdob začala zabývat, ale nebylo to pro ně tolik zajímavé. Firma se věnovala výrobě foukaných perel a perlových vánočních ozdob, které pak následně vozily do celého světa.

Skutečné dějiny výroby foukaných skleněných baněk u nás se váže až k hospodářské krizi ve třicátých letech 19. století. Vánoční stromečky se u nás samozřejmě zdobily skleněnými ozdobami již tehdy, ale dovážely se z Německa. Díky nápadu jak oživit skomírající hospodářství na Královéhradecku jsme se však celkem rychle staly dominantními výrobci vánočních ozdob. Velkou oblibu české ozdoby získaly i pro zcela odlišný dekor.

Česká výroba vánočních ozdob

V České republice se ale vyráběly i jiné vánoční ozdoby než z foukaného skla. Na Valašsku se například vyráběly dřevěné ručně malované ozdoby a na severu Čech se vyráběly vánoční ozdoby z perel, které se aplikovaly na paměťový drát. Těmto ozdobám se říkalo bengle a ve velkém množství se dovážely především do Indie.

Na přelomu 19. a 20. století jsme se stali velice oblíbenými díky výrobě originálních vánočních papírových ozdob. Tyto ozdoby se vyráběly z tvrdého kartonu, který se ručně maloval, a jeho okraje se zdobily skleněnými perličkami o velikosti jednoho milimetru. Karlovarský křišťál byl proslulý nejen s výrobou váz, či lustrů, ale také svou výrobou luxusních vánočních ozdob. Jedna sada byla dokonce speciálně zhotovena na přání Elvise Presleyho.

Vánoční ozdoby v současnosti

Dnes máte možnost vybrat si z široké palety těch nejrůznějších vánočních ozdob vyráběné různými technologiemi i z různých materiálů. Koupit si můžete dokonce i plastové ozdoby, kterými nás zahlcuje Čína. Celosvětový trend však nasvědčuje, že lidé dávají přednost kvalitě a tradici. Na vánočních stromečcích se proto opět objevují stylové a vkusné vánoční ozdoby, které jsou i v mnohých případech ručně vyráběné.

 


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář