Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční rekordy a kuriozity

Pečete vánočku? Chlubíte se vlastnoručně vyrobeným vánočním řetězem? Nebo snad sháníte ten největší vánoční stromek, kterému musíte tradičně uřezávat špičku, aby se do vašeho vánočně nazdobeného pokoje vůbec vešel?

To ale není ještě nic proti tomu, jaké vánočky, věnce, stromky a betlémy jsou zapsány v Guinessově knize rekordů u nás i ve světě. Pojďme se společně podívat na rarity a vánoční unikáty z celého světa.

Nejdelší ručně vyrobený vánoční řetěz

Tak přesně ten vyrobili účastníci vánočních trhů v Karviné. Jejich rekordní řetěz měřící neuvěřitelných 16 kilometrů je zapsán v české Guinessově knize rekordů od roku 2008. Rekordy jsou však od toho, aby se překonávaly. V Dublinu studenti vytvořili řetěz s délkou neuvěřitelných 59 kilometrů.

Kolik papírů a lepidla na něj padlo, však již zdroje neuvádějí. Každopádně takový řetěz dokáže ozdobit nejeden vánoční strom. A u vánočních řetězů ještě na chvíli zůstaneme. Další kuriozitu vytvořili studenti a pedagogové z Humpolce – jejich nejpevnější vánoční řetěz je dlouhý „pouhých“ 3,36 kilometru, ale utáhne i osobní auto!

Největší vánoční punčocha

I když se v našich končinách punčochy s nadílkou příliš neujaly, v zemích, kde naděluje dárky Santa Claus, mají děti o přání více. Dostat totiž vánoční punčochu gigantických rozměrů plnou vysněných dárečků – to má za následek opravdu rekordní radost.

Rozměry klasických vánočních punčoch činí zpravidla 26×10 cm, největší ručně upletená punčocha byla vytvořena v roce 2010 v Itálii a měřila neuvěřitelných 51 metrů na délku a 21 metrů na šířku. Ta se Santovi asi hodně pronese.

Nejmenší vánoční dárek

Čím větší, tím lepší? To možná v Guinessově knize ve většině případů platí, o dalším rekordu však můžeme říct pravý opak. Zaměříme se totiž na nejmenší vánoční dárky, které by pod svým stromečkem ocenil jen málokdo. Nejmenší ručně zabalený dáreček vytvořila paní Radka Křivánková.

Australský opál měřil neuvěřitelný 1×1 milimetr a při jeho balení se autorka asi pořádně nadřela. Svépomocí totiž vyrobila také dárkovou krabičku o rozměrech 4x3x1 mm, kterou zabalila do hedvábného papíru a obvázala ji několika ozdobnými stužkami. Další raritou je nejmenší plyšový medvídek, který by ale dětem asi příliš velkou radost neudělal.

Měří totiž pouze 30 milimetrů, ale má plně pohyblivé končetiny a hlavu. Autorkou tohoto medvídka je paní Jitka Říhová, která pro něj dokáže uplést také miniaturní čepičky, šály a svetříky. Místo klasických pletacích jehlic používá „specifické jehlice“ vyrobené ze sirek.

Největší vánočka na světě

Nadáváte při pečení vánočky? Není těsto dostatečně vláčné, kypré, voňavé nebo křehké? Představte si, kdybyste dostali zakázku na vyrobení největší vánočky na světě, která by měla vážit neuvěřitelných 2502,4 kg. Takovou vánočku upekli v roce 2000 v Kanadě a na délku měřila neuvěřitelných 21,95 metrů. A jak tato rekordní vánočka dopadla? Pochutnalo si na ní 3500 dobrovolníků.

Největší vánoční strom

Chcete se před svou rodinou a přáteli pochlubit největším vánočním stromem? Pokud byste tuto touhu rozšířili na celosvětové měřítko, připravte si pokoj s výškou minimálně 70 metrů.

Tam by se vám největší vánoční strom na světě zaručeně vešel. Měří totiž 67,36 m a ozdoben byl v Northgate Shopping Centre v americkém Seattlu v roce 1950. Jako ozdoba samozřejmě nesměla chybět blikající světýlka, pro které vyráběl elektřinu samostatný agregát!

Nejdelší česká prskavka

Nesmí na Štědrý den chybět ve vaší vánoční výbavě prskavky? A vybíráte vždycky ty největší? Zřejmě nejdelší radost ze zlatavých světýlek měli zaměstnanci Dílny Ostrava, kteří vytvořili 250cm dlouhou prskavku s průměrem 1,4 cm. Tato prskavka vydržela prskat téměř 18 minut!


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář