Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční řetězy stromeček rozzáří

Vánoční stromeček by byl bez vánočních řetězů nějaký chudý. Vánoční řetězy tvořily vždy součást vánočního stromečku, ať už to bývaly řetězy neosvětlené, či osvětlené. Světelné vánoční řetězy by však měly splňovat jistá kritéria.

Světelné vánoční řetězy

Za dob našich rodičů bývaly světelné vánoční řetězy podpultovým zbožím. Ty řetězy, které měly více, než 12 žároviček byly považovány za luxusní. Žárovičky na řetězech měly obvykle tvar šišek a sněhuláků.

Dnes díky nové technologii je možné, aby vánoční řetězy čítaly klidně i sto pestrobarevných žároviček. Novodobé světelné řetězy mohou být různě dlouhé a některé se mohou užít i v exteriérech. Nemusíte se přitom obávat vysokých plateb za elektřinu. Jestliže si vyberete takový vánoční řetěz, který se sestává z LED úsporných žárovek.

Bezpečné vánoční osvětlení

Bohužel s novou technologií se roztrhnul pytel s nabídkou nekvalitních výrobků, které jsou dostání nejčastěji na trzích. Ty však často nesplňují bezpečnost a již stály za celou řadou nešťastných událostí. Takovéto nebezpečné vánoční řetězy nejčastěji způsobují požáry, ale mohou ohrozit váš život i jiným způsobem. Nekupujte proto vánoční řetězy na tržištích, ale v solventních obchodech a vždy se zajímejte o to, jak vánoční řetězy vypadají.

Na co si při nákupu dávat pozor

Při nákupu vánočních řetězů si vždy všímejte, jak vypadá zástrčka a její spoj s kabeláží. Rozhodně si všímejte i označení typového štítku na kabelu, zde byste měli nelézt informace nejen o výrobci, ale hlavně o napětí a příkonu vánočního světelného řetězu, odolnost proti vodě a prachu. Vybírejte skutečnou kvalitu! Jestli plánujete použití světelného řetězu do exteriéru, je nutné, aby takovýto vánoční řetěz měl bezpečnostní označení IP. Bez tohoto označení totiž můžete vánoční řetěz užít pouze v interiérech, v exteriérech jeho užití není bezpečné a nejspíše by došlo i k jeho zničení. Důležité také je, aby veškeré informace byly v českém jazyce. Jestliže se jedná o vánoční řetěz k užití pouze do interiérů, musí mít na obalu zcela zřetelné upozornění, že se jedná o vánoční řetěz pro vnitřní užití.

Dříve než dáte vánoční řetěz na stromeček

Dříve než naaranžujete vánoční řetěz na stromeček, měli byste každý rok nejprve řetěz řádně zkontrolovat. Ideální je když si řetěz rozložíte na zem a zkontrolujete kabeláž, zástrčku a následně jednotlivé žárovičky, které by neměly být nikterak uvolněné. Pak zastrčte zástrčku do elektřiny a zjistěte si, jestli žárovky svítí, či se náhodou neprohřívají. Pokud žárovka nesvítí, tak žárovku vyměňte. Jestliže má vánoční řetěz i jiné kazy, místo neodborné opravy vánoční řetěz vyměňte za nový. Ceny vánočních řetězů již totiž nejsou tak horentní jak tomu bývalo dříve, a tak si nový vánoční řetěz můžete dovolit klidně i každý rok.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

One Response to “Vánoční řetězy stromeček rozzáří”

Napsat komentář