Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční rostliny

I když by se možná zdálo, že v zimě všechno spí, není tomu tak. Symbolika zelené barvy zde není jen tak pro nic, za nic. Je to symbol života, který přenášíme do všeho zeleného a živého. To živé nám pak představuje vánoční stromeček, chvojí, jmelí, či adventní věnec. Nejen tyto symboly jsou však typickými vánočními rostlinami. Víte, jaké rostliny jsou ještě typicky vánoční?

Poinsettie, čili vánoční hvězda

Vánoční hvězda napadne jako první nejspíše téměř každého. Vánoční hvězda tvoří motiv, s nímž si zdobíme ubrusy, pohlednice, přání a dokonce i vánoční dekorace, či vánoční stromečky. S vánoční hvězdou se váže i jistý příběh, kdy se na Štědrý den chtěl chudý chlapec pomodlit za dobro všech chudých lidí a jeho modlitby byly tak úpěnlivé a horlivé, že v místě, kde klečel, vyrostla tato krásná rostlina.

Vánoční hvězda pochází z Jižní Ameriky a ve skutečnosti její okrasou jsou její listy. Květy má celkem nenápadné. V původním prostředí je trvalkou, ale u nás v květináči takto vydrží jeden, maximálně dva roky. Zdobí krásným zbarvením, a to nejen červeným, ale i béžovým, bílým, růžovým a bílým, obvykle od prosince až do února. Pozor by si měli dávat rodiny s malými dětmi, či zvířátky, protože je prudce jedovatá.

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus se u nás proslavil nejvíce za éry známé před více než 20 lety. Tehdy mít doma vánoční kaktus bylo neskutečné terno. To, aby kvetl každý rok, bylo náročné a spojené i s velkým očekáváním. Nové kaktusy totiž kvetly až za sedm let, což představovalo celkem solidní trpělivost. Květy vánočního kaktusu jsou od fuchsiové, přes fialkovou, růžovou až po bílé.

K tomu, aby kaktus o Vánocích kvetl, potřebuje teplotu okolo 12 stupňů maximálně. Při teplejších teplotách bude krásně růst, ale za to nepokvete.

Brambořík, čili Cyklámen

Tato květina patří ke staročeským tradičním vánočním květinám, i když její původ je na jihu Evropy. Dnes známe dva druhy bramboříků – ten z jihu Evropy kvete v průběhu jara a léta, a ten z Persie pak v zimním období. Proto, aby nám kvetl v zimě, potřebuje chladnější prostředí. Brambořík je oblíbenou květinou nejen o Vánocích a v květináčích, ale hojně se užívá i jako řezaná květina.

Kalachnoe

Kalachnoe, či Kolopejka je tropickou rostlinou, která je typickou vánoční květinou v Orientu. V posledních letech se i ona stává velice populární vánoční květinou, protože krásně a dlouho kvete. Její kvítka jsou v sytých a pestrých barvách.

Jakou květinu budete mít letos o Vánocích vy? Podělte se s námi se svými pěstitelskými zkušenostmi…

zdroj obrázku: Flickr


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář