Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční stromeček v České republice

I když je historie vánočního stromečku celkem rozsáhlá, v České republice se uchytil až mnohem později. I když se zde tradovaly zdobené větve, které koledníci rozdávali všem těm, které v rámci svého koledování navštívily. Cesta vánočního stromečku do všech domácností u nás byla celkem komplikovaná.

První vánoční stromeček

Vůbec první rozsvícený stromeček se u nás objevil v roce 1812 v Libeňském zámečku, kdy ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich chtěl českému stavovskému lidu předvést, jak vypadá Tannenbaum.

Tradice zdobení vánočního stromečku

V Česku se však nový zvyk ujímal velice pozvolna. Vánoční stromeček se zpočátku začal zdobit v cechovních domech a až okolo poloviny 19. století se začal zabydlovat i v bohatých měšťanských rodinách. Všeobecně se rozšířil až po konci první světové války.

Na Slovensku se rozšířil ještě později, protože byla výzdoba vánočního stromečku stále považována za pohanský a na Slovensku bylo přeci jen větší počet věřících než v Česku. K rozšíření došlo, až se křesťanská symbolika přenesla i do zdobení zeleného stromečku, který nás měl ochránit od všeho zlého, a na špičce se usadila betlémská hvězda.

Je libo vánoční stromeček?

Nejprve lidé doma mívaly nejprve smrčky, pak jedličky a nyní jsou velice oblíbené i borovice, protože vydrží nejdéle. V současné době se kromě živých stromečků v domovech objevují čím dál tím častěji i umělé stromečky. Možná vás však překvapí, že historie umělých stromečku sahá až na počátek 19. století, kdy se u nás snažili němečtí obchodníci prosadit s umělými stromečky vyrobenými z kartonu či tenkých prkének. Nutno dodat, že neúspěšně. Lidé již tehdy dávali přednost přírodnímu vzezření.

Vůbec první vánoční stromeček na náměstí byl vztyčený Rudolfem Těsnohlídkem na brněnském náměstí Svobody v roce 1924. Strom měl být upomínkou pohnutého příběhu malého děvčátka, které Rudolf Těsnohlídek nalezl ve vánočním čase v roce 1919. Tento strom na náměstí spolu s kasičkou pod ním měl být symbolem k pomoci všem opuštěným dětem.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář