Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční vystřihovánky

V Česku je známe spíše jako vystřihovánky, ale i pod tímto pojmenováním představují velice oblíbenou vánoční výzdobu. Ostatně bodejť by ne, k její výrobě potřebujete pouze dobrý nápad anebo šablonu, tužku, tvrdý bílý papír a ostré nůžky.

Samozřejmě, že bychom neměli zapomenout i na jistou zručnost, protože bez ní se výroba filigránu prostě neobejde.

Co je to filigrán?

Na internetu pod označením filigrán naleznete ledacos. Vězte, že tato technika pochází ze staré Číny, kdy vyřezávání z papírů různých dekorací náleželo k vrcholnému umění. Ostatně i za dob Goetha byla tato aktivita velice oblíbená. Pak však upadla celkem do zapomnění, i když i poté byla okna v období Vánoc zdobená bílými ozdobami vystříhanými z papíru.

Ozdoby z papíru

Skutečná obliba filigránu u nás opět nastala až v posledních letech, kdy je v předvánočním období doslova neuvěřitelná sháňka po rozličných šablonách.  Díky ostrým nůžkám a šikovným rukám si můžete vyrobit velice pěkné ozdoby do oken, jejichž kouzlo tkví ve hře světel a jejich jemnosti. Nejčastějšími motivy na vánoční výzdobu oken jsou různé motivy andělů, betlémů a vánočních krajin.

Ozdoby vyrobené z papíru se však hodí nejen do oken, ale můžete z nich vyrobit i malé zdobné stromečky, dekorace na vánoční stůl, originální obrázky, které můžete použít výzdobě bytu, či jako dárek a tak dále.

Techniku se můžete naučit v různých workshopech a v obchodech jsou k dostání různé knihy s nápady a návody. Pokud na vystřihování nemáte čas anebo vám střihačský um nebyl dán do vínku, je možné si již hotové výrobky nejčastěji na internetu objednat. Nechte se i vy omámit jejich jemným kouzlem a vytvořte si doma vánoční atmosféru hry světla a stínů…


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

2 Responses to “Vánoční vystřihovánky”

Napsat komentář