Víte, kde se vzal Mikuláš?
Mikuláš doopravdy žil. Jedná se dokonce o jednu z nejsvětějších postav v křesťanství. Svatý Mikuláš byl světec z Myry.
Svatý Mikuláš z Myry
Svatý Mikuláš se narodil okolo roku 250 našeho letopočtu v Pataře a byl biskupem v Myře, v Likvii. Díky své štědrosti byl velmi oblíbený mezi prostým lidem. Vždy pomáhal potřebným a celý život se snažil ochránit křesťanskou víru před vlivem pohanství. Bránil i nespravedlivě obviněné. Po smrti se stal patronem několika států, měst, námořníků, obchodníků a dokonce i vězňů. I tak je však hlavně největším patronem a ochráncem všech dětí.
Mikuláš, anděl a čert
U nás a na Slovensku rok, co rok chodí Mikuláš. Patří u nás u dětí k velmi oblíbeným svátkům. Slaví se u nás ze dne 5. 12. na 6. 12. Proč se vlastně v tuto dobu slaví? Toto datum je symbolem úcty ke svatému Mikuláši, který právě v tento den zemřel.
Původně v tento den Mikuláš daroval dětem ovoce a oříšky, dnes je mnohem štědřejší. Naopak, jak dříve byl čert více aktivní, dnes už je spíše tradičním doplňkem. Český Mikuláš na rozdíl od amerického Santa Clause, není přemrštěně zavalitý, sotva chodící stařík. U nás Mikuláš představuje statného bělovlasého muže s klasickou dlouhou bílou bradou, který má na sobě oděv podobný tomu, jaký nosí kazatelé v kostelech, na hlavě má vysokou červenozlatou (případně bílou) čepici a v ruce drží berli, na jejímž vrcholu cinká zvoneček. Cinkání zvonečku dává dětem stejně jako chrastění s řetězy najevo, že Mikuláš je již nedaleko.
Santa Claus
Svatým Mikulášem byla ovlivněna i Amerika. Ta si v rámci vytváření tradic (a s pomocí kvalitní marketingové strategie Coca Coly), vznikl poněkud zkomolený Santa Claus. Kromě něj získal i další vybájené atributy jako například: sobi, sáně a Severní Pól.
Vytisknout