Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Živý anebo umělý vánoční stromeček

Také váháte, zda si domů pořídit umělý, či živý vánoční stromeček? Toto dilema trápí lidi již od 19. století, v té době se totiž objevily první umělé stromečky.

První umělé stromečky k nám dorazily z Německa. Poprvé u nás byly nabízeny lepenkové stromky a vánoční stromečky z tenkého dřeva. Ty u nás rozhodně nezískaly žádné obliby. Neujal se ani umělý vánoční stromeček vyrobený s užitím husího peří, které bylo obarveno na zeleno. Takový na půl umělý stromeček představovala dřevěná tyč, do níž se zapíchávaly živé větve spolu s nástavci na svíčky.

Historie umělých vánočních stromečků

První stromku podobný umělý vánoční stromeček vznikl v roce 1930 v USA. Vyrobila jej firma Adidas a byl z kartáčových štětin. Další umělé vánoční stromečky byly vyrobené z hliníku okolo roku 1958 v Chicagu. Výrobou umělých vánočních stromečků se pak začali věnovat v Manitowoc ve Wisconsinu. Dnes jsou největšími výrobci umělých stromečků vůbec.

Dříve mohla být polemika ohledně škodlivosti a nevzhlednosti celkem odůvodněná, avšak dnes jsou umělé stromky vyráběné z recyklovatelných materiálů. Ty sice již dál nejsou recyklovatelné a nepodléhají ani přirozenému přírodnímu odbourání, avšak současné umělé stromky jsou již považovány za ekologické a výhodné v mnoha směrech.

Vývoj umělého vánočního stromečku

Tyto umělé vánoční stromečky se staly oblíbenými díky vývoji technologie, kdy se staly téměř nerozpoznatelnými od těch živých. Vzhledem k tomu, že cena živých se navíc neustále zvyšuje a umělé vánoční stromečky vydrží několik let, nemusí se o ně člověk příliš starat, nepadá z nich jehličí, jsou dobře skladovatelné a pokud jsou vyrobeny z ekologických materiálů, tak jsou i šetrné k přírodě, je celkem logické, že jejich obliba v posledních letech rapidně stoupá. Bohužel však stále nikdo nedokázal zrealizovat, aby voněly stejně mocně, jako stromky živé.

Trendy umělých vánočních stromečků

I umělé stromky procházejí různými trendy. Není tím myšlena různorodost výzdoby, ale styly vánočních stromečků. V posledních letech byly hitem bílé, či černé umělé vánoční stromečky a před nedávnem dokonce i obrácený stromeček. Kromě nich jsou nyní velice oblíbené různé skleněné vánoční stromky, keramické vánoční stromky anebo dokonce holografické stromky. Na rozdíl od těch živých si u umělých stromečků můžete vybrat z těch nejrůznějších barev.


   Podobné články:
Vytisknout Vytisknout

Napsat komentář