Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční dekorace

Vánoce jsou nejoblíbenějšími svátky v roce, a proto chceme, aby v tomto období naše domovy vypadaly, co nejlépe. Někteří lidé se možná spokojí s nákupem zdobených ubrousků, několika svíčkami a nazdobeným stromečkem, ale mnozí věnují vánočním dekoracím poněkud více času. Hledáte nějakou inspiraci, či se díváte po nových nápadech, Kouzelnevanoce.cz pro vás pár zajímavých tipů pro letošní Vánoce připravilo.

Proč se nespokojit pouze se stromkem?

Ptáte se, proč rok, co rok blázníme a investujeme do vánoční výzdoby? Vánoční dekorace jsou pojítkem pro příjemné chvíle, pomáhají nám utvářet kouzlo Vánoc a i my se s jejich pomocí dostáváme do té správné vánoční nálady. Pěkná vánoční výzdoba zútulňuje naše domovy, vytváří pohodu a utváří tu kouzelnou atmosféru, kterou ocení nejen vaše děti, ale i dospělí.

Trendy vánoční dekorací

Každý rok se na trhu objevují nové a nové vánoční dekorace, které ovlivňují různé styly a vánoční trendy. Jestli máte rádi módu a rádi svůj domov zdobíte podle posledních designových výkřiků, inspirujte se našim článkem: Vánoce 2011 – trendy na letošní výroby, kde se dozvíte o letošních nejnovějších stylech vánoční výzdoby.

Jaké máme vánoční dekorace?

Všeobecně můžeme vánoční dekorace rozdělit do dvou hlavních kategorií – na interiérové a exteriérové dekorace. V České republice se někteří lidé nechali inspirovat a svou exteriérovou výzdobu pojaly v tomto americkém stylu. Ty exteriérové k nám přišly ze zahraničí, kde v některých státech (nejvíce je tím proslulá Severní Amerika) doslova soutěží o nejkrásněji nazdobený exteriér. Vzniká tak kolikrát komická sousedská rivalita, kdy sousedé bojují o počet užitých žárovek na vánočním osvětlení, vánočními figurami a tak dále. Výsledkem pak kolikrát bývá přeplácaná a kýčovitá vánoční výzdoba.

Exteriérové vánoční dekorace

Možná vás překvapí skutečnost, že exteriérové vánoční dekorace byly vytvářeny již v minulosti, když lidé zdobily své stromy na zahradách hruškami, jablíčky, ořechy a perníčky. Ještě před nedávnem si venkovní výzdobu nemohl dovolit každý, protože představovala celkem nákladnou záležitost. Dnes s možností LED osvětlení a moderní technologií elektroinstalace to již není žádný problém. Vánoční osvětlení je proto dostupné v mnoha barvách, o mnoha žárovkách a rozsáhlé délce, bez toho aniž byste se museli obávat o bezpečnost a vysoké platby za spotřebu energie. S pomocí takového moderního vánočního osvětlení můžete velice efektivně ozdobit nejen venkovní stromky, ale i celý dům. V posledních letech narůstá také nový trend, kdy se nezdobí pouze exteriéry rodinných domů, ale i balkóny paneláků a činžáků, dekorují se zahrady a parky a dokonce i muzea, či třeba zámky. Exteriérové vánoční dekorace však nepředstavují pouze vánoční osvětlení, ale i různé girlandy, řetězy, krápníky, větvičky, figury a další ozdobné vánoční dekorace, které dokáží smutnou zahradu proměnit doslova k nepoznání.  

Interiérové vánoční dekorace

Výzdoba interiéru patřila k dávným tradicím vánočních příprav a konala se nejen pro vytvoření té správné atmosféry, ale také proto, aby touto vánoční výzdobou lidé dali hold bohu Slunce a později Ježíši Spasitelovi. I když tehdejší vánoční výzdoba nebyla tak bohatá a jejím hlavním prvkem byly jesličky, seno na zemi a stylově nazdobený vánoční stůl, vánoční dekorace i tehdy patřily k důležitým prvkům Vánoc. Toto vánoční zdobení nám zůstalo do dnešních dnů, i když nyní již možná ztratilo tu původní pointu a my si své domovy zdobíme prostě proto, abychom se cítili dobře.

Tradiční vánoční výzdoba

Mezi tradiční vánoční dekorace patří nejen výzdoba stolu – stylový vánoční ubrus, prostírání, příbory, svíčky a další dekorace, ale i jiné vánoční dekorace, jako betlém, vánoční stromek, vánoční svícny, adventní věnec, jmelí, chvojka, vánoční květiny a další drobné, či větší dekorace, o nichž se máte možnost něco více dozvědět v sekci Vánoční výzdoba.

Vánoční výzdoba

V sekci Vánoční výzdoba naleznete celou řadu zajímavých typů týkajících různých vánočních dekorací. Nebudou zde chybět ani různé návody, nápady a trendy. Pokud hledáte nějakou inspiraci, či informace, určitě ji zde naleznete.

Moderní vánoční výzdoba

Nevíte, co si pod moderní vánoční výzdobou představit? Jde vesměs o různé ozdobné fólie do oken, ale také i filigrány, malování WICO barvami, či užití speciální barvy ve spreji a instantního sněhu. Ozdoby na oknech pak můžete snadno vytvářet s pomocí různých šablon, které si buď zakoupíte anebo si najdete na internetu a vytisknete.

Kreativní vánoční dekorace

Různé vánoční dekorace si samozřejmě můžete jednoduše koupit a prostě jen doma nainstalovat, jenomže bude to mít to správné vánoční kouzlo? Jisté kouzlo má i to, když si alespoň nějaké vánoční dekorace sami vyrobíte. Zapomeňte na profesionální dokonalost, v tom důležitost netkví. Když sami, či ještě lépe s dětmi přiložíte ruku k dílu a podle návodů vyrobíte nějakou tu vánoční dekoraci, bude to znamenat nejen ušetřené peníze, ale i příjemné rodinné chvilky, podporu kreativity dětí a jistou sociální výchovu. Kreativní návody na vánoční dekorace naleznete všude možně na internetu a i Kouzelnevanoce.cz si pro vás také přichystalo několik nápadů na stylové vánoční dekorace.

Různé návody a nápady na vánoční dekorace naleznete v sekci Vánoční výzdoba, adventní věnce, Vánoční cukroví, či třeba také v sekci Vánoční stromeček. Další zajímavé čtení nejen o vánočních dekoracích naleznete i jinde na stránkách portálu Kouzelnevanoce.cz, například v části Tradiční Vánoce anebo v části nesoucí název Vánoční zvyky.


Vytisknout Vytisknout

One Response to “Vánoční dekorace”

Napsat komentář