Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční tradice a zvyky

České Vánoce jsou bohaté na různé tradice a zvyky, které nám závidí celý svět, a na zahraničních portálech o nich naleznete pouze zmínky obdivu. Tradiční české Vánoce jsou dokonce motivem pro zahraniční turisty, aby v době svátků navštívili naši republiku. Na rozdíl od jiných zemí u nás Vánoce i přes veškerou snahu, stále ještě nejsou ryze komerční, ale ani čistě křesťanské. České tradice mají ze všeho jen to nejlepší. Jaké znáte vánoční zvyky a které dodržujete?

Šupina pro štěstí

Kapr je symbol Vánoc a stal se hlavním chodem štědrovečerní večeře. Traduje se, že ten, kdo si schová šupinku pod talíř, bude mít po celý následující rok štěstí. Kapří šupinka má také zajistit i dostatek peněz a zabránit nouzi,a proto ji nosí celá řada lidí i v peněžence.

Tradice stolování

Tradice jezení oplatku s medem patří symbolikou k jezení těla Páně a díky kulatosti oplatku je zde i symbolika Slunce. Na stole by mělo být 12 chodů jídla. Každý chod za jeden měsíc v roce. Jediná hospodyně může vstát od stolu. Tradic a zvyků je mnohem více a celkem se liší region od regionu. Rádi byste si letos udělali vskutku tradiční Vánoce? Zkuste se inspirovat článkem: Jak vypadalo tradiční české stolování u vánočního stolu.

Zlaté prasátko

Zlaté prasátko vzniklo jako motivační prvek dětí, aby se vydržely postit až do štědrovečerní večeře. Celý den být o hladu je obzvlášť pro děti náročné, a tak se začalo říkat, že ten, kdo to vydrží, tak s první hvězdou na nebi uvidí i zlaté prasátko. Prasátko je také vánočním symbolem, který představuje synonymum pro štěstí.To, jestli tomu tak doopravdy je, se musíte přesvědčit sami, třeba o těch letošních Vánocích.

Krájení jablka

Po modlitbě a snězeném oplatku nastalo hodování, někde v jejich průběhu, u některých na počátku a u jiných spíše až ke konci, dojde na krájení jablíčka. Tato klasická a známá česká tradice věštila, zda daného čeká za rok život anebo smrt. Život znamená nález pěticípé hvězdičky ve středu a smrt křížek.Této věštby se nemusíte bát. Stačí, když si vezmete zdravé a velké jablko a rozříznete jej pěkně ve středu kolmo ke stopce.

Jmelí

I když by se vám mohlo zdát, že zavěšené jmelí je americkou tradicí, ve skutečnosti tato tradice sahá až do doby Keltů. Více o této tradici se dočtete v samostatném článku: Jmelí – strom, který se scvrkl.

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček patří k dávným českým tradicím. Rozlouskněte vlašské oříšky, vyberte jejich náplň a do jejich s pomocí roztaveného vosku připevněte zbytky téměř dohořelých svíček.Do lavoru napusťte vodu, zapalte svíčky a dejte lodičky plout na vodu. Majitele té lodičky, která svítí nejdéle, čeká dlouhý život.

Lití olova

Olovo bylo celkem dostupné a jeho bod tání je nízké. Olovo se roztaví na kovové lopatce nad plamenem, a pak se vlije do vody v kovovém lavoru. Lijte opatrně, ale najednou.Ve vodě olovo ztuhne a zanechá tak určitý abstraktní tvar. Podle odlitku pak lidé hádali, co je v budoucnu čeká.

Zpívání koled

Koledy patří neodmyslitelně k tradicím nejen českých Vánoc. Původně je zpívaly děti pouze v daném období, kdy chodívaly po vsi a koledovaly si o nějakou sladkou výslužku. Kouzelnevanoce.cz pro vás připravila výběr těch nejhezčích koled, které naleznete v sekci: Vánoční Koledy.

Házení střevícem

Svobodné vdavekchtivé dívky v období vánoc házeli střevícem za hlavu směrem ke dveřím. Pokudse špička boty otočí směrem ke dveřím, znamená to, že se dívka vdá. Jestliže ke dveřím směřuje pata boty, dívka ještě zůstane jeden rok neprovdaná doma.

Jablko a zápalky

Tato tradice patří opět mezi věštecké, kdy dívka řešila dilema a vybírala si mezi několika nápadníky. Při této věštbě se vezme jedno jablko a tři zápalky.Zápalky zapíchněte do jablka s myšlenkou na jednoho nápadníka. Pak všechny zápalky najednou zapalte, která hoří nejdéle, představuje toho pravého nápadníka.

Barborka

Na svatou Barboru (4.12.) chodí každá dívka, která se chce vdát, trhat Barborku. Barborku přitom představují třešňové větvičky anebo také Zlatý déšť natrhaný až po setmění. Jestli Barborka do Štědrého dne rozkvete, dívka najde svého ženicha. Pro dokonalý efekt je zapotřebí, aby dívka větévky zalévala vodou nošenou v ústech.


Vytisknout Vytisknout

8 Responses to “Vánoční tradice a zvyky”

Napsat komentář