Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční koledy

Vánoční koledyJaké jsou vaše nejoblíbenější vánoční koledy? Podle průzkumů je na celém světě nejoblíbenější vánoční koleda Tichá noc. Co si o tom myslíte vy? Koledy původně zpívali koledníci, kteří s písničkou – koledou, košíky a zelenými větvemi obcházeli vesnice, či města. Zpíváním si vykoledovali nějakou tu výslužku a oni kromě zpěvu rozdávali také chvojí, které bylo a stále je symbolem zdraví, štěstí a života. Dnes se již takto nekoleduje, snad jen na některých vesnicích se ještě tento staročeský zvyk dodržuje, koledy se však zpívat nepřestaly. Existuje celá řada těch nejrůznějších koled, které se učí již malé děti ve školkách, jako Pásli ovce valaši anebo Jak jsi krásné neviňátko, a pak máme ty náročnější, jakou je například Purpura, kterou zvládnou spíše větší děti. Jenomže byla by škoda, aby s postupem času nevznikali nové a nové zajímavé a krásné vánoční písně. Některé z nich se stanou oblíbené a začnou se hrát tradičně v období Vánoc, jiné zapadnou a některým vyvoleným, třeba jako Ladovské zimě se poštěstí dokonce i zlidovět. Ano, natolik je Ladovská zima oblíbená, i když nutno říci, že se nejedná o typickou vánoční koledu, ale zimní píseň. Vzhledem k tomu, že již několik po sobě jdoucích let se nosí vintage style a retro, což představuje nošení a oprašování již jednou proběhnutých stylů, vytahování pokladů z půdy a podobně. Je zcela logické, že k takovému oprašování došlo i v oblasti hudby. Kouzelnevanoce.cz si proto pro vás připravilo pár vzpomínek na ve své době velice slavné vánoční písně. A jako bonus si zde můžete poslechnout skvělou píseň zrealizovanou Václavem Neckářem spolu s Umakart, která dozajista bude letošním vánočním hitem.

Nejoblíbenější vánoční koledy

Vánoční koledy se nezpívají jen u nás, ale po celém světě. Koledy patří k tradicím každých vánoc a děti si je s oblibou pouští již od září, protože se nemohou dočkat, až tu zase budou Vánoce.

Přečíst celý článek »

My Tři králové jdeme k vám…

My Tři králové jdeme k vám náleží k tradičním vánočním koledám, i když se zpívá spíše v období před šestým lednem. Jedná se o tradiční píseň, která vypráví o Třech králích. Přečíst celý článek »

Vánoce, Vánoce přicházejí

Vůbec první nahrávka této vánoční koledy vznikla v roce 1962. Píseň tehdy zazpívala malá Magda Hrnčířová spolu s kapelou Settleři. Hudbu napsal Jaromír Vomáčka a za textem stojí Zdeněk Borovec. Písnička je skvělou retro vzpomínkou na dobu minulou a stále patří k velmi oblíbenou střední generací.

Přečíst celý článek »

Jak jsi krásné neviňátko

Jak jsi krásné neviňátko je vánoční koledou – uspávankou, která se v době Vánoc zpívala, aby se dětem dobře spalo. Jde o velice mírnou krásnou koledu, kterou také nazpívala celá řada interpretů. Kouzelnevanoce.cz vám přináší jednu retro vzpomínku na Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře, kteří ji v roce 1969 nazpívali víc než zdařile. Přečíst celý článek »

Tichá noc

Tichá noc patří mezi nejznámější německé vánoční koledy, která svou oblibu získala i u nás. Poprvé Tichá noc zazněla v Německu na Štědrý večer v roce 1818. Přestože byla prezentována pouze hrou na kytaru, jelikož varhany byly porouchány, okamžitě si ji lidé zamilovaly. Dnes je Stille Nacht přeložena do 300 jazyků a milují ji lidé na celém světě. Přečíst celý článek »

Veselé vánoční hody

Veselé vánoční hody patří k tradičním českým vánočním koledám s níž se obvykle začínal advent.

I dnes patří k velice oblíbeným a tradičním vánočním písním. Přečíst celý článek »

Vánoční koledy noty

Vánoční koledy – noty jsou ideální nejen pro děti, které se chtějí naučit nějakou koledu nejen zpívat, ale i hrát. Vánoční koledy noty patří i k velice praktickým a inspirativním pomůckám do hodin hudební výchovy a do různých hudebních kroužků.

Přečíst celý článek »

Půjdem spolu do Betléma

Půjdem domů spolu do Betléma patří mezi oblíbené české koledy. Tuto vánoční koledu mají děti velmi rádi. I přes její délku se ji učí kupodivu velmi snadno. Tato koleda je oblíbená i na Slovensku. Slovenský text je však samozřejmě trochu jiný. I tu vám Kouzelnevanoce.cz také pro zajímavost přináší.

Přečíst celý článek »

Vánoční koledy akordy

Máte rádi koledy? Copak je to za hloupou otázku, vánoční koledy má snad rád téměř každý.

Přečíst celý článek »

Jaromír Nohavica – Ladovská zima

Ladovská zima, kterou napsal Jaromír Nohavica se okamžitě stala hitem. Svým vtipem okouzlila malé i velké a dnes také patří k tradičním novodobým písničkám. Máte pro ni i vy slabost?

Přečíst celý článek »