Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Kde strávit vánoce

Vánoce můžete trávit různým způsobem. Nejčastěji sice lidé Vánoce tráví tradičně, v kruhu rodiny, doma, ale jsou zde i jiné možnosti.Pokud nemáte rádi komerci a stres, který je s předvánočními přípravami, můžete se osvobodit cestováním. Kouzelnevanoce.cz si pro vás připravilo hned několik tipů, kde můžete strávit třeba letošní Vánoce. Obliba v období vánočních svátků cestovat je nejen naším nově objeveným trendem, ale s velkou oblibou jej praktikují i v zahraničí. Cizinci však pro změnu s nadšením přijíždí k nám okusit ty naše skutečně české Vánoce, které jsou bohaté na nevšední vánoční tradice a zvyky, které oni neznají. Inspirujte se a vězte, že Vánoce na horách stále ještě nejsou přežitkem. Vánoce u moře zase pro změnu již není nedostupnou. Pro všechny dobrodruhy jsou zde i nápady na vánoční zájezdy.

Nejkouzelnější vánoční trhy v Evropě: kam se letos vypravit

Advent klepe na dveře, do štědrovečerní nadílky zbývá pár týdnů a od shánění dárků pro nejbližší nás dělí už jen několik dní. Není náhodou, že má předvánoční doba pro mnoho lidí do období klidu a odpočinku opravdu daleko. Proto není od věci trochu zvolnit a udělat si mezi tím vším stresem radost – třeba výletem na jeden z mnoha vánočních trhů.

Jejich atmosféra je takřka nepopsatelná; vůně svařeného vína, perníčků a kaštanů se mísí s radostí a dětským očekáváním, vzduchem víří koledy… není divu, že se po návštěvě trhů začnou na Ježíška těšit i ti, kteří jindy nad Vánocemi ohrnují nos. Do jaké metropole pro trošku radosti letos vyrazit?

Nejtradičnější trhy: Drážďany

Kdy? 29. listopadu až 24. prosince

Metropole na Labi je pro Čechy už klasickou adventní destinací. V předvánočních Drážďanech o našince zakopnete opravdu na každém rohu; důvodem jsou nejstarší vánoční trhy a jejich kulturní i geografická blízkost.

Tradiční Striezelmarkt letos slaví 583 let od svého prvního konání; najdete jej na náměstí Altmarkt a nabízí stovky stánků. Spřízněnost má „na svědomí“ blízkost Krušných hor a jejich lidová tematika. Dominantou trhů je tzv. krušnohorská vánoční pyramida, téměř 15 metrů vysoká konstrukce ze svíček.

Nejromantičtější: Vídeň

Kdy? 17. listopadu až 26. prosince

Amadeovo rodiště je odtud coby kamenem dohodil, z Brna se sem vlakem dopravíte za hodinu a půl a za rohem leží Bratislava. Máte-li tudíž dostatek energie, můžete během jediného dne porovnat vánoční atmosféru hned dvou metropolí na Dunaji. Kde jinde se vám to poštěstí?

Vídeňské vánoční trhy se konají na náměstí Rathausplatz, hned před městskou radnicí. Na někdejším rynku najdete na 150 stánků s vánoční tematikou, nechybí ani oslava tradičního řemesla. Pro sportovně založené jedince je připraveno kluziště, malé neposedy potěší vánoční vesnička, která rok co rok vyrůstá na nedalekém náměstí Marie Terezie.

Nejexotičtější: Barcelona

Kdy? 24. listopadu až 23. prosince

Věděli jste, že první vánoční trh se v katalánské metropoli konal už v roce 1786? Tradiční „Feria de Santa Lucia“ by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se v následujících týdnech bude ve Španělsku pohybovat. V historickém centru města se každým rokem otevřou na tři stovky stánků; vedle řemeslné a umělecké dovednosti rodilých Katalánců můžete ochutnat i místní speciality.

Sníh nečekejte, v prosinci se teploty na východě Španělska pohybují okolo 15 °C. Pokud ale toužíte po trochu jiné vánoční atmosféře, je pro vás Barcelona číslem jedna!

Domácí: Brno

Kdy? 24. listopadu až 23. prosince

Trhy v moravské metropoli stojí neprávem za vánoční atmosférou v hlavním městě. Brněnská tržiště přitom ta pražská v lecčem předčí; vedle tradičních řemeslných výrobků nabízejí i design market nebo třeba zážitek virtuální reality. V porovnání s Prahou není centrum před Vánocemi tak přehlcené turisty, ani ceny nejsou tolik vyšroubované.

Co je letos v Brně na programu? 24. listopadu slavnostní rozsvícení vánočního stromu, v průběhu adventu pak desítky kulturních vystoupení včetně čtveřice adventních koncertů. Ty bude živě vysílat také Česká televize – na brněnské trhy se tak můžete podívat i doma z pohovky!

Víte, kdy začíná advent 2016? Na co se můžeme letos těšit?

Víte, kdy začíná advent 2016? Na co se můžeme letos těšit?Pokud začnete na internetu vyhledávat, co je to vlastně advent, pak na vás vyskočí poučka, která říká, že: „Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti.“ Pro ty, kteří nejsou věřící je ale advent obdobím, ve kterém se věnují přípravám na nejkrásnější svátky v roce, tráví čas na vánočních trzích, pečou cukroví, slaví Mikuláše a rozsvěcují 4 svíčky na adventním věnci. Kdy začíná advent 2016 a na co všechno se během něj můžete letos těšit? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

 

Přečíst celý článek »

Netradiční české Vánoce u nás a ve světě

Netradiční české Vánoce u nás a ve světě Vánoce jsou již takřka za dveřmi. Jejich jedinečná atmosféra prostoupila zajisté každým z nás. Z kuchyně voní čerstvě napečené linecké cukroví, obývací pokoj ozdobil vánoční stromek. Jedna pohádka v televizi střídá druhou a s vánočními příběhy jako by se doslova „roztrhl pytel“. Zkrátka a jednoduše, pokud jste si příchod nejkrásnějších vánočních svátků doposud nestihli připustit, nyní zpomalte a začněte nasávat tu pravou vánoční atmosféru. Ne každý z nás bude ovšem slavit naše tradiční české Vánoce u nazdobeného stromečku, kapra a salátu. Spousta Čechů slaví Vánoce netradičně na různých koutech světa.

 

Přečíst celý článek »

Co dělat, když musíte trávit Vánoce v práci? Máme pro vás několik rad a tipů!

Těšíme se na ně celý rok. Připravujeme, chystáme a nakupujeme dárky pro své nejbližší proto, abychom se týden před Štědrým dnem dozvěděli, že v práci nedostaneme volno. Prvotní šok střídá bezmoc, smutek a beznaděj. Bohužel i na Štědrý den chtějí lidé jíst, pít nebo nejkrásnější svátky v roce slaví tak nešikovně, že musí vyhledat péči lékařů nebo záchranářů. Zkrátka a jednoduše, občas si toho pomyslného „Černého Petra“ vytáhne každý z nás, a jestli na Vánoce či Silvestr, vždy to zamrzí. Ovšem aby nebyl pocit z Vánoc prožitých v práci úplně beznadějný a negativní, máme pro vás několik tipů, jak si i Vánoce v práci užít v maximální možné míře.

 

Přečíst celý článek »

3 tipy, kde strávit Vánoce 2013

Znáte nějaké místo, kam byste se rádi vypravili během vánočních svátků? Chcete Vánoce 2013 slavit doma, nebo úplně jinde, abyste aspoň jednou za rok udělali pořádnou změnu? Určitě záleží na faktu, jestli se jedná o vánoční pobyt pro pár či celou rodinu. V současné době není problém sehnat speciální vánoční pobyt pro seniory. Pobyty na Vánoce a Silvestr 2013 je však nutné rezervovat včas, ale třeba budete mít štěstí a nějaký váš známý vám vypůjčí svou malebnou chatu kdesi na horách. Přečíst celý článek »

Olomoucké vánoční trhy lákají svou jedinečnou atmosférou

V Olomouci mají vánoční trhy již svou tradici. Jsou spojeny s vánočním programem v prostorách Horního náměstí, kde atmosféru prosycenou vůní punče, perníčků a medoviny, doplňuje nádherná scenérie olomoucké radnice, sloupu Nejsvětější trojice a barokních kašen.

Přečíst celý článek »

Netradiční dárky pod stromeček

Vánoční čas je pro většinu z nás symbolem lásky, porozumění a klidu. I když je hodně věcí, které musíme zařídit, aby se ta správná atmosféra podařila, děláme to rádi a s nadšením. Všichni bychom si chtěli užívat Vánoce společně s těmi, kteří jsou nám nejbližší a které máme rádi. A právě pro tu jejich jedinečnost bychom jim chtěli pořídit nějaký opravdu zajímavý a netradiční vánoční dárek. Přečíst celý článek »

Advent 2013

Advent můžete strávit různě – s hadrem v ruce, s lítáním po obchodech, anebo taky užíváním si vánočního programu, vánočních trhů, či zajímavých výletů, které jsou v létě nemyslitelné. Jde často o výstavu těch nejroztodivnějších betlémů, ale i dalších zajímavých aktivit. Kouzelnevanoce.cz vám přináší několik zajímavých typů, jak můžete strávit advent 2013.

Přečíst celý článek »

Vánoce u moře

Nemáte rádi klasický vánoční shon a i mráz a sníh nejsou zrovna vašimi favority? Tak proč neuděláte změnu a letošní Vánoce místo u kamen, či topení nestrávíte Vánoce u moře?

Přečíst celý článek »

Kam na betlémy v České republice

Pro všechny, kteří mají rádi Vánoce a rádi by svým dětem ukázali české tradice, Kouzelnevanoce.cz přináší tipy, kam byste se mohli zajet podívat. Více se dozvíte v článku: Historie Betlémů.

Přečíst celý článek »