Vánoce budou již za:

Get Adobe Flash player

Vánoční stromeček

Dnešní Vánoce by bez vánočního stromku snad nemohly ani existovat. Vánoční stromeček totiž představuje jeden z hlavních symbolů Vánoc. Přesto vánoční stromeček nebyl vždy jeho součástí. Víte, kde se vzal vánoční stromeček a kdy vznikla tradice zdobení vánočního stromku?

      Tradice zdobení vánočního stromečku

Zdobení větví a ovocných stromů, s nimiž chodili koledníci po osadách, se datuje do hluboké historie ještě před narozením Ježíše. Skutečná tradice zdobení vánočního stromečku tak, jak to známe dnes, k nám přišla z Německa, kde se však počátek této tradice pohybuje až okolo 16. a 17. století, kdy začali vánoční stromečky zdobit původně řemeslníci ve svých cechovních domech. Vůbec první osvětlený stromek se podle brémské kroniky objevil v roce 1570. Nejprve se vánoční stromeček tradoval ve městech a až koncem 17. století se přesunul i na venkov. Za hranice Německa se tradice zdobení vánočního stromečku dostala až v 19. století. Církev tuto tradici chtěla nejprve potlačit, protože ji považovala za pohanský zvyk, což i vlastně byl, protože dříve Germánské kmeny o zimním Slunovratu vskutku zdobily stromy pro boha Wotena.

      Zdobení vánočního stromečku za hranicemi Německa

Zdobení vánočního stromu však bylo zaznamenáno i v jiných krajinách než v Německu, pravdou však je, že v té době byla německou kulturou notně ovlivněna i Litva, Estonsko a Lotyšsko. Podle kronikáře Balthazara Russowa v těchto zemích tradičně zdobily v době zimního Slunovratu stromy, okolo kterých se tančilo a zpívalo. Tyto záznamy pochází dokonce až z 15. a 16. století, takže se dá předpokládat, že skutečná historie zdobení vánočního stromečku je ještě hlubší. Balthazar Russow se také zmiňuje o vůbec prvním vztyčeném vánočním stromu na náměstí. Od té doby se prý na náměstí začal vánoční strom stavět pravidelně.

      Pohádka o vánočním smrčku

V Dánsku se vůbec první vánoční strom rozsvítil v roce 1808, kdy jej rozsvítila hraběnka Wilhelmine Holsteinborg, která pak o tomto prvním vánočním stromu vyprávěla dánskému spisovateli Hansi Christianovi Andersenovi, který pak na tento popud napsal pohádku „Vánoční smrk“, jehož převyprávěnou verzi si můžete přečíst i na našem portále. Na počátku 19. století se stal vánoční stromeček velice oblíbený mezi šlechtou a velice rychle se šířil mezi královskými dvory. Ve Vídni vůbec první vánoční stromeček prezentovala princezna Hennrietta  Nassau – Weilburg. Ve Francii rozsvítila zase v roce 1840 vévodkyně orleánská a ve Velké Británii se vůbec první vánoční strom objevil v královské rodině za krále George III. a královny Charlotty Mecklenburg – Strelitz, kdy vznikla i vůbec první dřevořezba vánočního stromečku na které je zobrazena i budoucí královna Viktorie. Ta o tomto dni píše i ve svém deníku v roce 1832, kdy má 13 let. Tehdy se podle všeho poprvé objevila dnes již tolik známá tradice, ukládání dárků pod vánoční stromeček. Popis z deníku se celkem významně podobá části příběhu od Hanse Christiana Andersena, který vypráví příběh smrčku. Ta část, kdy se do místnosti vřítí malé děti, se velice podobá pasáži, kdy malá princezna spolu s německým princem Albertem vůbec poprvé spatří vánoční stromeček…

     Vánoční stromeček

      Jak se dostal vánoční stromeček za velkou louži

Za velkou louži se vánoční stromeček dostal pomocí Brinswických vojáků, kteří pobývali v Kanadě v Qubecu, kde měli chránit Kanadu před americkými útoky. Vůbec poprvé se zde vánoční stromeček rozsvítil na Vánoce v roce 1781 v průběhu vánočního večírku v Sorel, kdy se o něj postarala baronka von Riedesel spolu se svým manželem Friedrichem Adolfem. Tento strom byl ozdoben svíčkami a ovocem. Tak, jak už to bývá, Amerika většinu věcí převezme a prohlašuje je za své, nejinak tomu bylo i v případě vánočního stromečku. Komická je i ta skutečnost, že se mezi sebou přou i samotná jednotlivá americká místa, tudíž se prý první vánoční strom objevil v zemi díky vězněnému vojákovi  Hessianovi v roce 1777 ve Windsor Locks v Connecticutě. Další tvrzení prohlašuje, že vůbec první vánoční stromeček byl vystavěn v Eastonu v Pennsylvanii. Další tvrdí, že do Ameriky tuto tradici zavedl německý přistěhovalec Charles Follen v Bostonu. Nutno říct, že ani toto tvrzení o prvenství není poslední… Asi se již nedozvíme, kdo za velkou louži dovezl vůbec první vánoční stromeček, s jistotou však víme, že u nás v Česku se tento prastarý zvyk rozvinul až v průběhu 19. století a na Slovensku ještě později. Dnes je vánoční stromeček typickým vánočním symbolem ve všech státech světa, zdobí se nejrůznějšími ozdobami, vánočním osvětlením a bývá nejen živý, ale i umělý, vyrobený tak dokonale, že je od toho živého k nerozeznání. Hledáte nějakou inspiraci, či nápady na zdobení vánočního stromečku? Váháte, zda si pořídit domů umělý anebo živý stromeček? Víte, jak ozdobit svůj stromeček, ekologicky a za pár korun? Kouzelnevanoce.cz jsou zde proto, aby vám s vaší realizací vysněných Vánoc pomohly, poradily a inspirovaly. Snad zde naleznete vše, co potřebujete. Vánočnímu stromečku se věnujeme speciálně v sekci  nazvané Vánoční stromeček.

Inspirace: 7 tipů, jak nazdobit vánoční stromeček

Přestěhovali jste se do vlastního a chystáte se poprvé oslavit společné Vánoce? Anebo jen chcete změnu a přemýšlíte, že letos nazdobíte stromeček jinak než obvykle? Inspirujte se našimi tipy a vykouzlete si doma pohodovou atmosféru, ze které se vám nebude chtít nikam odcházet. 

1. Pompézní krása v bílé


Kdo říkal, že se to s dekoracemi nemůže přehánět? Nazdobte si stromeček v barvě sněhu a pověste na něj tolik dekorací, kolik sami chcete. Pompézní krása navodí luxusní atmosféru i domácí pohodu. 

2. Hvězdičkové vábení


Bílá a žlutá jsou barvy, bez kterých si Vánoce nedovedeme představit. Vyzdobte si jimi stromeček a garantujeme vám, že pohled na něj vám hned vykouzlí úsměv na tváři. 

3. Cukrkandlové potěšení 


Tato kombinace rozzáří oči hlavně vašim ratolestem. Pokud i vy zbožňujete výrazné a radostné barvy, proč si je nepověsit rovnou na stromeček? 

4. Kouzlo přírody


Vůně sušených pomerančů a skořice je přímo esencí Vánoc. Pokud neholdujete nazdobeným dekoracím, připravte si stromeček v přírodním duchu. Klid a pohoda vás nemine. 

5. Skandinávský minimalismus


Skandinávské národy jsou proslulé svým stylovým minimalismem. Inspirujte se jimi a stromeček si nazdobte jen trochu, ale zato efektivně. Kouzlo minimalismu navodí uvolněnou atmosféru. 

6. Sladší než cukrová vata


Stromeček, který vypadá, jako byste ho právě vytáhli ze zasněženého lesa, vám vykouzlí úsměv na tváři. Jemná kombinace růžové, bílé a zlaté pohladí po duši a vytvoří příjemnou pohodu. 

7. Originální stromeček s fotkami


Vytiskněte vaše oblíbené fotografie a připevněte je na stromeček. Zaručeně bude originální a nevšední. Jen pozor, aby vám fotky při zapalování prskavek nezačaly hořet. 

Vánoce bez stromečku jsou jako Vánoce bez kapra. Užijte si tradice po svém a nazdobte si krásný jehličnan podle vašich představ. 

 

Zdroj fotografií: Pinterest

 

 

Jak na vánoční stromeček z nití? Máme pro vás jednoduchý návod!

Jak na vánoční stromeček z nití? Máme pro vás jednoduchý návod!Že kvůli pracovním povinnostem nemáte na výzdobu vašeho interiéru ani pomyšlení? Obchodům se obloukem vyhýbáte, protože nechcete zažít ten každoroční stres, chaos a davové šílenství u převlékacích kabinek i pokladen? A co kdybychom vám řekli, že jednoduchou vánoční dekoraci si vyrobíte za pár korun, a bez toho, aniž byste museli navštívit vánoční trhy nebo obchody s vánočním zbožím. Na výrobu stromečku z nití budete potřebovat pouze několik základních potřeb, které má pravděpodobně doma každý z nás.

 

Přečíst celý článek »

Umělý anebo živý stromeček? Rozlouskneme pro vás věčné dilema!

Vánoční svátky jsou téměř za dveřmi. Do jejich oficiálního propuknut zbývá zhruba ještě necelý měsíc, což je doba dost dlouhá na to, rozhodnout se, zda bude letos váš interiér zdobit umělý nebo živý vánoční stromek. Jaké výhody jsou spojeny s jednotlivými variantami? To se dozvíte o několik řádků níže.

 

Přečíst celý článek »

Jak zdobit vánoční stromeček?

Budete si letos dávat do bytu umělý nebo skutečný vánoční stromek? Ať už preferujete realistickou vůni jehličí, nebo postačí uměle vytvořený stromkový zástupce, nepůjde to jinak než s pořádným ozdobením. Ozdobení vánočního stromku je pro mnohé krásným rituálem. Najdou se jedinci, kteří každoročně navěšují na stromek ty samé ozdoby. Naopak se mezi námi nachází i řada zájemců o stále nové nápady na zkrášlení jehličnatých větví.

Přečíst celý článek »

Jak si vybrat ten správný živý vánoční stromeček

Pokud má vánoční stromeček vydržet, měl by být v prvé řadě v pořádku při koupení. Víte však jak správně vybírat vánoční stromeček? V České republice jsou vánoční stromky pěstovány na speciálních plantážích. Přečíst celý článek »

Nevšední zdobení vánočního stromečku

Současné trendy výzdoby vánočního stromečku směřují zpět k tradicím a využíváním tradičních metod. Kromě nich se staré techniky kombinují s novými materiály a prostředky, čímž vzniká nový moderní styl výzdoby vánočního stromečku. Důraz na ruční výrobu ozdob je rok od roku větší.

Přečíst celý článek »

Vánoční stromečky – obrázky

Každý rok se snažíme, aby byl ten náš vánoční stromeček ještě hezčí než byl ten loňský. Často proto dokupujeme různé ozdoby a dekorace, řídíme se módními styly a inspirujeme se obrázky, které nalezneme na internetu. Přečíst celý článek »

Jak zdobit vánoční stromeček

Existuje celá řada trendů, jak by mohl vypadat váš vánoční stromeček. Víte však, jak ho máte správně ozdobit? Technologie zdobení vánočního stromečku je důležitá, protože pouze se správným postupem při zdobení, může nakonec stromeček vypadat pěkně harmonicky a je také i plastický.

Přečíst celý článek »

Živý anebo umělý vánoční stromeček

Také váháte, zda si domů pořídit umělý, či živý vánoční stromeček? Toto dilema trápí lidi již od 19. století, v té době se totiž objevily první umělé stromečky.

Přečíst celý článek »

Recyklace živého vánočního stromečku

Živý stromek je krásný a voňavý, ale jednou Vánoce skončí a co s ním uděláte? Celá řada živých vánočních stromků skončí ve spalovně, což není příliš ekologické. Kdo z vás však ví, jak by se mohl vánoční stromek celkem efektivně recyklovat?

Přečíst celý článek »